Ruski štit na straži nuklearnog odvraćanja
U slučaju nuklearnog napada iz SAD ruski protivraketni štit bi automatski odgovorio, čak i da nema preživelih, kažu ruski vojni eksperti komentarišući istraživanje američke obaveštajne službe o mogućnostima Rusije da izvrši uzvratni napad u slučaju nuklearnog rata.
Ranije je "Blumberg" objavio da američke obaveštajne službe i Pentagon rade na tajnim izveštajima o mogućnostima Rusije i Kine da prežive nuklearni udar.
Istraživanje, koje je naručio američki Kongres još dok je Barak Obama bio na čelu te zemlje, treba da pokaže sposobnosti ruskog ili kineskog rukovodstva da preživi, kontroliše i upravlja državnim procesima u slučaju nuklearnog napada na njihove zemlje.
Pročitajte još:
* Šta li je to Putin rekao Trampu preko telefona i izazvao osmeh?
* VIDEO: Ovde Rusi predviđaju ratove na primeru NATO intervencije u Jugoslaviji
* Tramp: Mi ukinemo sankcije, Rusi smanje nuklearno naoružanje
Amerikanci proučavaju kapacitete te dve nuklearne sile, uključujući "mesto i opis nadzemnih i podzemnih komunikacija, koje su od izuzetnog političkog i vojnog značaja", kao i lokacije objekata, odakle lideri tih zemalja mogu da obavljaju svoje funkcije za vreme nuklearne krize i borbenih dejstava.
U Moskvi to istraživanje različito doživljavaju, jedni kao provokaciju, a drugi kao deo "antitrampovske informacione kampanje", ali svi se slažu da bi u slučaju nuklearnog napada "garantovano usledila odmazda Moskve".
Perimetar: I kad svi izginu on će raditi
Ruski vojni eksperti podsećaju da je još početkom sedamdesetih godina prošlog veka, u jeku Hladnog rata, kada se "nad Sovjetskim Savezom nadvila američka pretnja", stvoren "osvetnički" sistem "Perimetar", koji bi direktno izdao komandu za lansiranje rakete prema zadatom programu, čak i u slučaju da izgine čitavo najviše rukovodstvo zemlje.
- Sistem "Perimetar" je nevidljiv. On je sada u stend baj režimu ili drugačije rečeno, on sada "drema", ali u svakom trenutku može da se "probudi" i pređe na borbeni režim, čim dobije signal od sistema za upozoravanje na raketne napade. A posle toga povratka nema - kreće nuklearni napad na one koji su nas napali - kaže za Sputnjik vojni ekspert, pukovnik Mihail Timošenko.
Ekspert ističe da je sistem "Perimetar" garantovana nuklearna odmazda, ali i da ima zadatak odvraćanja, čime osigurava zaštitu zemlje.
- Perimetar je u nekom smislu i psihološko oružje, jer ima zadatak odvraćanja eventualne agresije, čije bi posledice bile nesagledive - dodao je ekspert.