"Veliko obnavljanje" američke vojske = nepoverenje u NATO
Komentarišući izvršnu uredbu predsednika SAD Donalda Trampa kojom je on u petak pokrenuo ono što je nazvao "veliku obnovu oružanih snaga", ruski politički i vojni analitičari rekli su za Sputnjik da ona ističe nepoverenje u NATO i u sposobnost Alijanse da osigura bezbednost Amerike.
U petak je predsednik Tramp prvi put od svoje inauguracije 20. januara posetio Pentagon.
U Pentagonu je objavio svoju nameru da pokrene takozvanu "veliku obnovu" oružanih snaga SAD.
- Potpisao sam izvršnu uredbu za započinjanje velike obnove oružanih snaga Sjedinjenih Američkih Država. Razvijamo plan za nove avione, nove brodove, nove resurse i nove alatke za naše muškarce i žene u uniformi - rekao je predsednik na kratkoj ceremoniji na kojoj je novi ministar odbrane Džejms Matis položio zakletvu.
Pročitajte još:
* Tramp Rusima: Vreme je da naša zemlja krene dalje
* Tramp: Budale su oni koji su protiv dobrih odnosa s Rusijom
Američki lider rekao je da je uredbu potpisao "kako bi se osiguralo da su žrtve američke vojske podržane akcijama američke vlade".
List "Vašington post" piše da je dobio nacrt ove uredbe i da se u dokumentu takođe navodi da će ispitati kako da se izvrše operacije protiv neimenovanih "skoro ravnopravnih konkurenata", što je termin koji američki zvaničnici "obično koriste da označe Kinu i Rusiju, ali taj termin nije u finalnoj verziji".
Osvrćući se na potpisani dokument, ruski vojni ekspert i prvi potpredsednik Akademije za geopolitičke studije Konstantin Sivkov izjavio je za Sputnjik da je u njemu istaknuto "nepoverenje u NATO" i sposobnost tog pakta da osigura bezbednost Amerike.
- Mere za povećavanje moći američkih oružanih snaga imaju samo jedno objašnjenje: Tramp ne veruje NATO-u i smatra ga zastarelom organizacijom. S obzirom na to, on bi trebalo samo da rešava pitanja američke nacionalne bezbednosti upotrebom američkih sredstava, povećavanjem snage i veličine svoje vojske, i to je ono što on i radi - smatra Sivkov.
Analitičar takođe ističe da se ova uredba odnosi, pre svega, na američki establišment koji i dalje Trampa smatra "crnom ovcom", čiji su ciljevi i ambicije i dalje nejasni.
Međutim, on dalje primećuje da bi Moskva, takođe, mogla da izvede određene zaključke iz gore navedenih izjava američkog lidera koji, za razliku od svog prethodnika Obame, izgleda da sprovodi odlučniju spoljnu politiku.
- Treba da izvedemo određene zaključke i ojačamo sopstveni odbrambeni potencijal. Bez obzira na sve što je rečeno o Trampu, zbog geografskog položaja, mentaliteta i niza drugih faktora Amerika ostaje protivnik Rusije - zaključuje Sivkov.
Međutim, Sivkov istovremeno smatra da najavljena obnova američkih oružanih snaga ne znači odbijanje kompromisa između Vašingtona i Moskve, uključujući i zajedničku saradnju u borbi protiv međunarodnog terorizma.