Kina skida rukavice za Trampa
Kina se dosad suzdržavala kad su u pitanju provokacije novoizabranog američkog predsednika Donalda Trampa u vezi s Tajvanom, ali ako nastavi tim smerom, Peking će "skinuti rukavice", piše državna kineska štampa.
Tramp je prošlog meseca prekinuo ćutanje koja je trajala više decenija i prihvatio telefonsku čestitku tajvanske predsednice Cai Ing-Ven. U međuvremenu je u još nekoliko navrata potpirio sumnju u američku politiku "jedinstvene Kine", koja to ostrvo smatra delom azijskog diva.
Tako je u intervjuu za "Volstrit džurnal", objavljenom u petak, novoizabrani američki predsednik kazao da se o politici "jedinstvene Kine" može razgovarati. Iz kineskog Ministarstva spoljnih poslova poručuju da je ta politika temelj američko-kineskih odnosa i da ne može biti predmet pregovora.
"Ako Tramp istraje u nameri da odigra taj potez na samom početku mandata, neizbežno će uslediti razdoblje žestokih i štetnih interakcija jer Peking neće imati izbora nego da skine rukavice", piše kineski list na engleskom jeziku "Čajna dejli".
Pročitajte još:
* Kina: Moguć trgovinski rat sa SAD-om
* Tramp igra na kartu Kisindžera - u savez sa Rusijom protiv Kine
* Zaoštrava se situacija: Tramp se ne šali, želi Kini da pokaže granice
Podsetimo, SAD je 1979. godine prekinuo diplomatske veze s Tajpejom i od tada zastupaju poziciju da postoji samo "jedna Kina" čiji je Tajvan deo. Kina ipak ne bi trebalo da polazi od pretpostavke da su Trampovi potezi prema Tajvanu "puki predinauguracijski blef. Umesto toga, trebalo bi da se pripremi za mogućnost da će nastaviti u tom smeru", piše u članku.
"Cena takve politike mogla bi biti visoka, ali i prihvatljiva bude li novi američki predsednik shvatio da je njegova igra na Tajvanu veoma škakljiva i da povlači za sobom ozbiljne posledice", zaključuje kineski list.
Trampova administracija se priprema za oštriji stav prema Kini na svim područjima. On stalno govori da Kina krade poslove SAD i da hakuje njihove institucije. Najavio je veću prisutnost vojske SAD u Tihom okeanu. Ako se sprovede sve što je Tramp najavio, Kina će postati nestabilan partner SAD na svim područjima. Posledice će biti negativne za odnose dve zemlje te bi mogle dovesti do neslaganja u bitnim pitanjima. Tramp se zakleo da će koristiti ekonomsku moć SAD kako bi uzvratio udarac Kinezima. Ta bi taktika otvorila novi front sukoba za SAD te Kini omogućila uzvraćanje istom merom.
Blokada brodova
Trampov izabrani državni sekretar Reks Tilerson izjavio je da je kineska militarizacija Južnokineskog mora jednaka ruskom okupiranju Krima. On smatra da je predsednik Obama preslabo odgovorio na kinesku politiku prema Južnokineskom moru. Ali, kontroverznija je bila Tilersonova izjava u kojoj je napomenuo da bi Kini trebalo poslati jasan signal da kao prvo prestane s izgradnjom veštačkih ostrva, a kao drugo, da im se neće dopustiti pristup tim ostrvima. Niko u Vašingtonu ozbiljno ne razmatra tu opciju. Blokada kineskih brodova sigurno bi dovela do sukoba, a budući da je većina tih grebena deo međunarodnih voda, pomorska blokada bi dovela u pitanje slobodu navigacije.