Turska kao kolateralna šteta u rusko-američkom ratu
Izjava novoizabranog predsednika SAD-a Donalda Trampa o jačanju nuklearnog potencijala i izjava Vladimira Putina o obnovi američkog nuklearnog oružja u Turskoj, Holandiji i Britaniji, ponovo su pokrenule diskusiju o "trci u naoružanju".
Prema aktuelnim podacima, u turskoj bazi Indžirlik se nalazi između 50 i 90 od ukupno 200 nuklearnih bombi B-61, kojima NATO raspolaže u Evropi.
Rukovodilac turskog Centra za ekonomska i spoljnopolitička istraživanja Sinan Ulgen za Sputnjik kaže "da je u toku modernizacija nuklearnog naoružanja i da u trenutnim uslovima nema ni reči o prebacivanju bombi iz Indžirlika u druge zemlje-članice NATO-a, ali da bi ako do toga ikada dođe, taj proces trajao godinu ili dve, zbog bezbednosnih mera".
Pročitajte još:
* Ruski sistem zaštite bolji od američkog PRO
* Meci zla - zato ga Putin tako gleda
* Amerika i NATO neće uvući Rusiju u novu "trku u naoružanju"
Ulgen podseća da se nuklearno oružje nalazi na teritoriji Turske otkako se završio Hladni rat.
- Ono nije u vlasništvu Turske, nego Amerike, i razmešteno je na turskoj teritoriji u skladu sa doktrinom NATO-a o odvraćanju Rusije. Turska je jedna od pet evropskih zemalja u kojima se nalazi američko nuklearno naoružanje. Ali, u poređenju sa ostalima, to jest sa Italijom, Belgijom, Velikom Britanijom i Holandijom, Turska je zbog geografskog položaja najnebezbednija. Povlačenje nuklearnog naoružanja sa turske teritorije moguće je tek nakon što SAD i Rusija potpišu globalni sporazum o nuklearnom razoružavanju. Ali, ako uzmemo u obzir izjavu Trampa o proširenju nuklearnih kapaciteta, postaje jasno da do toga neće doći u doglednoj budućnosti - poručuje Ulgen.
Prema mišljenju admirala u penziji Turkera Erturka, Tramp će i dalje slediti tradicionalnu američku politiku jednopolarnog sveta, zato njegova izjava o nuklearnim potencijalima nije neočekivana.
Erturk je za Sputnjik rekao da "pošto Turska ne kontroliše nuklearno oružje koje je razmešteno u bazi Indžirlik, ono bi u slučaju oružanog sukoba moglo da bude iskorišćeno protiv same Turske".
- Turska bi mogla da bude objekt napada u slučaju eventualnog sukoba između SAD i Rusije. Stoga, to naoružanje je više štetno nego korisno. Nažalost, trenutno u Turskoj malo ko razmišlja o tome - zaključuje sagovornik Sputnjika.