Zatvor za ministra i njegovu ženu
Bivši član vlade decenijama utajivao porez, zatim tvrdio da nije kriv, da bi priznao kako je "lagao sam sebe".
Francuski sud dokazao je da ima "tešku ruku" kada se radi o utajivačima poreza, izrekavši presudu od tri godine zatvora Žeromu Kajizaku, bivšem ministru budžeta u socijalističkoj vladi.
U presudi se naglašava da ova kazna ne može da se pretvori u izdržavanje van zatvora, što znači da ne može da se odsluži sa - elektronskom narukvicom.
Pored Kaizaka, na dve godine zatvora osuđena je i njegova žena koja je učestvovala u utaji poreza i lažnoj deklaraciji imovine.
Na dve godine zatvora uslovno i kaznu od 375.000 evra osuđen je i bankar Frasoa Rejl, generalni direktor švajcarske banke koji je režirao Kaizakov sistem utaje, prebacivanje neprijavljenog novca na švajcarske račune, a odatle i na račune u "poreskim rajevima", poput Paname.
Pročitajte još:
* Konzul utajio pet miliona evra
* Mišković osuđen na 5 godina zatvora!
* Više od 100 policajaca u Guglu: Utajili porez od 1,6 milijardi evra?!
Izrekavši ovako strogu presudu, sud je pokazao i da je poslušao upozorenje tužiteljke Elijat Ulet da javnost ne treba da veruje, kao što je to nekad bio slučaj, kako postoje dve pravde - jedna za moćnike, a druga za obične kriminalce.
Tužiteljka je tražila primerenu kaznu, kako građani ne bi izgubili poverenje u državne institucije, da bi se znalo da niko nije iznad zakona.
Ona je zaključila da je poreska utaja najveći mogući čin protiv društva.
Opisala je Kaizakovo kršenje zakona kao retko i izuzetno teško i protivno interesima društva.
Francuska javnost odobrila je presudu - u medijima i na društvenim mrežama se podseća da je Kaizak, inače lekar i specijalista za plastičnu hirurgiju decenijama izbegavao plaćanje poreza i u isto vreme držao lekcije o borbi protiv utaje i korupcije, da je bio na funkciji predsednika odbora za finansije u Skupštini, a zatim 2012. posle izbora Olanda, ministar finansija zadužen za borbu baš protiv - utaje poreza.
Otežavajuću okolnost za Kaizaka predstavljala je i činjenica da što je više napredovao u državnoj hijerarhiji, sume koje je prebacivao ilegalno u inostranstvo - bile su veće.
U početku je, očigledno verujući da je neododirljiv, tvrdio da je reč o orkestriranim lažima protiv njega, čak je najavljivao tužbe protiv novinara, da bi na kraju sve priznao rekavši: "Lagao sam sam sebe."
Godišnje se utaji 80 milijardi
Zbog poreskih rajeva, kao Luksemburg, koji daju utočište utajivačima poreza - uglavnom velikim korporacijama i bankama - iz Francuske, godišnje se "odlije" 80 milijardi evra. Dovoljno je zamisliti koliko škola i ostalih javnih ustanova je moglo da se finansira i sagradi od ove sume, umesto da im se stalno "kreše" budžet u ime štednje.