Prećutali da je ubica Avganistanac
Odluka urednika TV dnevnika Tagesšau da u subotu najpre ne izvesti o hapšenju maloletnog izbeglice iz Avganistana Huseina K. (17), osumnjičenog za ubistvo Marije K, 19-godišnje studentkinje medicine iz Frajburga, izazvala je žestoku političku debatu u Nemačkoj.
Predsedavajući Odbora Bundestaga za unutrašnju politiku Ansgar Heveling oštro je kritikovao odluku urednika da ne izveštavaju o pomenutom hapšenju, uz izgovor da se radi o politički delikatnoj temi.
Fatalna greška
Slučaj ubijene studentkinje je već uveliko bio prisutan u Nemačkoj, kako je rekao, a odluka urednika dnevnika stvara utisak da nisu hteli da izveštavaju jer je osumnjičeni maloletnik - izbeglica, što je po Hevelingu "fatalno pogrešno".
Novi gaf
Gnifke je dodatno na Fejsbuku objasnio da ovaj pojedinačni slučaj ne poseduje potrebnu "društvenu relevantnost" i da je od "regionalnog značaja".
- Drugačije se postupa kod ubistava crnaca od strane policije u Americi, ili u slučaju ubijene studentkinje Tugče koja je pokazala civilnu hrabrost, bili su kriterijumi za prećutkivanje slučaja avganistanskog izbeglice.
Odgovorni za udarnu informativnu emisiju TV stanice ARD su odlukom o prećutkivanju hapšenja Avganistanca, hteli da budu "veći katolici od pape" jer je i sama kancelarka Angela Merkel u vezi s osumnjičenim upozorila na to da se stvari ne generalizuju. "Ako se ispostavilo da je to bio avganistanski izbeglica, to je apsolutno za osudu, isto kao i kod svakog drugog ubice kojeg treba konkretno imenovati," rekla je Merkelova za emisiju Tagestemen. Slučaj ubijene studentkinje je tragičan događaj koji mora da bude razjašnjen, kako je rekla, i o kojem mora "potpuno otvoreno da se razgovara".
Kasno paljenje
Međutim, ubrzo su se kao reakcija pojavili ironični komentari da ARD izveštava tek onda kada se "dovoljno gledalaca i dovoljno političara požali" i kada pritisak postane toliko veliki, kao i kada urednik tri puta zaredom ponovi reč "relevantnost", iako redakcija ARD-a "više ne zna šta je relevantno, a šta nije!"
Neubedljiva odbrana
Tagesšau se u svoju odbranu pozvao na to da u Dnevniku "veoma retko izveštavaju o pojedinačnim kriminalnim slučajevima, već o društveno, nacionalno i internacionalno važnim događajima". Ubistvo u Frajburgu se, prema tim kriterijumima, ne odvaja od drugih, a "poreklo osumnjičenog za zločin nema veze s njihovom odlukom", saopštio je glavni urednik Kaj Gnifke.
- Naprotiv, dokaz da nemamo problem sa tim da navedemo poreklo osumnjičenih može da se vidi u izveštavanju posle novogodišnje noći u Kelnu, gde smo od početka navodili poreklo počinilaca nasilja - branio se pomenuti urednik.