Tramp se više razume od Merkelove
U jučerašnjoj generalnoj debati o budžetu u Bundestagu, koja je imala "šmek" predizborne kampanje, šefica frakcije partije Levice, Sara Vagenkneht, već u prvim minutima oštro je napala kancelarku Angelu Merkel i vladajuću crno-crvenu koaliciju zbog toga što "ignorišu rastuću zabrinutost mnogih građana" i time stvaraju tlo za "nemačkog Donalda Trampa".
"Buđav konsenzus"
- U zemlji raste socijalna neravnopravnost i nesigurnost, a sa njima i sve bolji izborni rezultati Alternative za Nemačku (AfD), naglasila je Vagenknehtova.
Zatim je usledila njena kritika "velikokoalicijskog produžetka" sa Štajnmajerom kao zajedničkim kandidatom za predsednika Unije i SPD-a, što je po njoj "buđav konsenzus" i izbor koji ljude navodi na to da sumnjaju u demokratiju.
- Vlada očito nije ništa naučila iz Bregzita i posle izbora Trampa za predsednika i nastavlja da igra prema motu "I dalje isto!".
Vagenknehtova je u svojoj kritici kancelarke krajnje neočekivano ishvalila novog američkog predsednika.
"Čak i Tramp je više shvatio od Vas!", dobacila je levičarka Merkelovoj vezano za njegove ekonomsko-političke planove, što je izazvalo negodovanje iz vladajućih redova.
"On stremi otvorenom protekcionizmu, visokim zaštitnim carinama kako bi stimulisao domaću privredu, u koju će se ciljano ulagati", objasnila je Vagenknehtova Trampove investicione najave koje su dovele do visokih kamata, kako je rekla.
Sve za bogate
U Nemačkoj je od penzijske politike do nasleđa reformi Agenda 2010 sve "neodgovorno i skandalozno", kako je rekla. Vlada sprovodi državni program za bogate i poreski sistem za dobrobit koncerna i bogatih, što je po njoj "fatalna politika".
Sve više ljudi imaju razloga da budu razočarani. Kada iduće godine u Francuskoj bude izabrana Marina Lepen, onda će "svi opet biti šokirani", upozorila je poslanica Levice.
Pročitajte još:
* Angela Merkel hoće četvrti put da bude kancelarka (1): Merkelova - a ko bi drugi?
* Borba za novi mandat - najveći test u karijeri Angele Merkel
Savezni budžet za 2017. godinu inače predviđa izdatke i prihode od po 329 milijardi evra.
Arogancija establišmenta
Vagenkneht je u kritici sistema i establišmenta navela dva mejla koje je dobila: jedne visokoobrazovane devojke koja radi kao stjuardesa jer ne može da pronađe posao u struci, i vlasnice malog preduzeća, ćerke italijanskog migranta, koja je napisala da u današnjoj konzumentskoj Nemačkoj nema demokratije, što je izazvalo gromoglasan podsmeh u sali.
- To je citat mejla jednog građanina. Moram da kažem, to kako reagujete kad vam se ovde prezentuju reči građanina, dokazuje čitavu aroganciju vaše politike! - uzvratila je Vagenknehtova.