Izraelci poklonili Rusima dron: Em se obrukali, em razbesneli Amere
Poljoprivredni dron koga je izraelski ministar poklonio ruskom premijeru doveo je do ozbiljnih diplomatskih nesuglasica, jer se ispostavilo da je u dron ugrađena "poverljiva američka tehnologija".
Izraelski ministar poljoprivrede Uri Ariel poklonio je ruskom premijeru Dmitriju Medvedevu dron i sada zbog toga ima velikih problema. Ari je pokazao Medvedevu dron vredan 51.900 dolara, koji se koristi za nadzor i istraživanja u poljoprivredi i upitao ga da li želi dron kao poklon, na šta je Medvedev pristao.
Međutim, ubrzo se ispostavilo da je letelica u vlasništvu Volkani instituta, a ne Ministarstva poljoprivrede. Osim toga, njegova vrednost daleko nadmašuje iznos koji izraelski političari smeju potrošiti na službene poklone.
Pročitajte još:
* Da li se to i Izrael okreće Rusiji: Putin i Netanijahu rešavaju krizu na Bliskom Istoku
* Raste ruski uticaj na Bliskom istoku: Savezi sa svim ključnim igračima u regionu
Vašington je zatražio objašnjenje od Izraela zašto je izraelski ministar poljoprivrede poklonio ruskom premijeru bespilotnu letelicu. Neimenovani visoki zvaničnik u Jerusalimu ocenio je da je takozvana "dron afera" nanela Izraelu veliku diplomatsku sramotu.
Ne damo daljinski!
Izraelski "Harec" navodi da je osoblje Instituta odbilo da preda daljinski upravljač i termalnu kameru, koju su instalirali na dron, vredne 26.000 dolara.
Rusi su, navodno, zatražili od Instituta i te delove, a ako ih ne dobiju, mogli bi da dovedu u pitanje novi poljoprivredni sporazum između Izraela i Rusije vredan 15 milijardi dolara.
Ispostavilo se da je dron proizvela španska kompanija "Alfa anmanid sistems", a u letelicu je ugrađena termalna kamera koju proizvodi američka firma "Flir", navodi "Džeruzalem post".
U dron je, navodno, ugrađena i poverljiva američka tehnologija koja nema odobrenje izraelskog Ministarstva odbrane za izvoz u Rusiju. Oprema koja ima dvojnu namenu, odnosno može da se koristi i za civilne i vojne svrhe, mora dobiti specijalno odobrenje Ministarstva za izvoz.
"Simpatičan gest" platiće poreski obveznici
Tako se sprečava mogućnost da napredna tehnologija iz SAD završi u državama sa kojima nisu u prijateljskim odnosima.
Reagovala je i američka kompanija "Flir", navodeći da je izvoz moguć jedino uz dozvolu američkog Ministarstva trgovine, pa bi naizgled simpatičan gest izraelskog ministra mogao da naljuti SAD i Španiju.
Iz izraelskog Ministarstva poljoprivrede poručili su da će Institutu kupiti novi dron, ali onda su neke izraelske organizacije izrazile nezadovoljstvo što će kupovinu finansirati poreski obveznici.