Niža fotelja za Štajnmajera
Politički odnosi između Nemačke i Turske dugo nisu bili tako zamrznuti kao sada, a koliko je situacija napeta najbolje je pokazala jednodnevna poseta nemačkog ministra inostranih poslova (i uskoro predsednika države) Frank-Valtera Štajnmajera Ankari. Iako je unapred bilo jasno da se neće raditi o ugodnom putu, ono što je u utorak Turska priredila "gostu" iz Nemačke predstavlja gotovo diplomatski skandal.
Buket poniženja
Sve je počelo još na aerodromu, gde Štajnmajera nije sačekao nikakav odbor za doček, već samo zamenik lokalnog guvernera. Nije bio prostrt ni neizbežni crveni tepih za visokog gosta.
Nije bilo ni uobičajene povorke automobila, već je nemački šef diplomatije do aerodromske zgrade došao kao i svi regularni putnici - aerodromskim autobusom!
U istom maniru nastavilo se i kasnije. Kada je limuzina sa nemačkim ministrom trebalo da krene na zvaničan susret, članovi njegovog protokola pripremili su nemačku zastavu koja je po diplomatskom običaju trebalo da stoji na desnom krilu automobila. Turski domaćini su, međutim, rekli da nemaju odgovarajući držač, pa se ministar vozio - bez zastave.
Vrhunac je bilo to što do pred sam početak sastanka sa Erdoganom nije bilo jasno hoće li on uopšte biti održan jer je u 17 sati Nemcima preneto da predsednik nema vremena, a ubrzo zatim je to demantovano jer je, navodno, došlo do zabune.
Lekcija o Otomanskom carstvu
Sastanak je takođe imao čudan tok jer je Erdogan najpre Štajnmajeru održao predavanje o veličini i značaju svoje zemlje koju EU nepravedno tretira, iako je ugrožena od strane terorista svih vrsta. Da bi gostu to jasno stavio do znanja, turski predsednik ga je postavio u vidno nižu fotelju, tako da je izgledalo da on kao sultan sedi na tronu, dok Štajnmajer skrušeno gleda odozdo.
Šta će im EU
Poruka koju su Turci bez mnogo diplomatskog šlifa hteli da upute je da je Turska besna i da joj , kako pišu novine bliske Erdoganovom režimu, EU zapravo i ne treba.
Konferencija za štampu, na kojoj je osim Štajnmajera govorio i njegov turski kolega Mevlit Kavuzoglu, bila je nalik otvorenoj razmeni udaraca pred kamerama: Štajnmajer je rekao da je veoma zabrinut zbog ljudskih prava i gušenja slobode štampe u Turskoj. On je odbacio Erdoganove tvrdnje da je Nemačka postala Meka za teroriste, između ostalog, njih 4.500 iz Turske, da bi se oko teme uvođenja smrtne kazne (koju Erdogan želi da vrati kako bi likvidirao učesnike nedavno propalog vojnog puča) ministri povišenim tonom obratili jedan drugom.
Štajnmajer je rekao da bi smrtne kazne značile kraj pregovora Turske o približavanju Uniji, dok je Kavuzoglu uzvratio da turski narod to želi: - Narod hoće uvođenje smrtne kazne, i moja žena to želi! - povikao je turski ministar.