Nemci "prozvali" Ankaru: Turska platforma za teroriste
Nemačka je svrstala Tursku u pomagače islamističkih i terorističkih organizacija na Bliskom istoku. To proizilazi iz jednog poverljivog izveštaja, kao odgovora na zahtev partije Levice u Bundestagu.
- Rezultat postepenog islamizovanja unutrašnje i spoljne politike Ankare od 2011. godine jeste da se Turska razvila u centralnu akcionu platformu za islamističke grupacije regiona Bliskog i Srednjeg istoka - navodi se u izveštaju nemačke Savezne obaveštajne službe BND koji je preneo ARD (Prvi program nemačke TV).
Pročitajte još:
* Turska izaziva novu krizu u Evropi
Nemačka vlada u tome vidi "svesnu politiku turske vlade, podsticanu od predsednika Redžepa Tajipa Erdogana". Tako je Ankara podržala grupe kao što su Muslimanska braća u Egiptu, oružana islamistička opozicija u Siriji ili palestinski Hamas. Ovu poslednju je i Evropska unija kvalifikovala kao terorističku organizaciju.
Koliko je delikatna ova procena nemačke tajne službe vidi se iz napomene o delovima koji su dostupni za javnost. Objavljivanje celog izveštaja neće uslediti iz razloga državnih interesa, saopštio je parlamentarni državni sekretar u Ministarstvu unutrašnjih poslova Ole Šreder.
Paralelno sa ovim stigla je i nešto umerenija izjava nemačkog ministra finansija Volfganga Šojblea koji je rekao da "apsolutno ne voli to što Erdogan radi, ali ne misli da bi trebalo da se okonča kooperacija sa njim".
- U našem vlastitom interesu je da nastavimo da sarađujemo jer bez Turske ne može da se savlada priliv izbeglica iz zemalja kao što su Sirija i Irak - poručio je Šojble na predizbornom skupu CDU-a u Rostoku i dodao da je ta saradnja takođe neophodna i u borbi protiv kriminalnih šleperskih bandi.
Ako bi EU prekinula razgovore sa Ankarom, ne bi bilo više mogućnosti da se izbeglice vrate na obalu odakle su krenuli, rekao je Šojble.
Ozbiljne posledice
- Na Zapadu, od Vašingtona do Berlina, i do sada se mnogo gledalo kroz prste u vezi sa Turskom, bilo da se radi o podeljenom Kipru, o poremećenoj saradnji u bezbednosnim pitanjima sa NATO-om i EU, ili po pitanju tajne saradnje Turske sa Muslimanskom braćom u Egiptu. Ali, ako se sada sa službene strane BND, koji na Bliskom istoku uživa reputaciju funkcionalne ekspertize i istorijske stručnosti, konstatuje da postoji direktna veza turskog predsednika sa grupom Hamas u Gazi i navode podaci koji to potvrđuju, to postaje ozbiljno. Postavlja se pitanje na čijoj strani je Turska, piše list "Velt".