Tramp će razbiti NATO!?
Novoizabrani predsednik SAD, prema njegovim izjavama tokom kampanje, mogao bi Ameriku da izvede iz NATO pakta čim 20. januara uđe u Belu kuću i tako ga uništi, smatraju analitičari.
Novoizabrani američki predsednik Donald Tramp razbucaće NATO pakt, smatraju analitičari. Oni, na osnovu Trampovih izjava tokom predizborne kampanje zaključuju da bi SAD mogle da izađu iz zapadnog vojnog saveza čim republikanac 20. januara uđe u Belu kuću, što bi iz korena poljuljalo trenutni odnos snaga u svetu.
Niko ne plaća
Stručnjaci podsećaju da je Tramp stalno preispitivao vrednosti NATO, a najveća kritika odnosila na način finansiranja Alijanse.
- Od ukupno 28 zemalja članica NATO, mnoge ne plaćaju svoj deo. Samo pet saveznika daje dva odsto od svog BDP za Alijansu, koliko je propisano. Amerika, koja plaća i više nego što je dogovoreno, ne bi trebalo da bude obavezna da brani one članice, koje ne ispunjavaju svoje obaveze - govorio je Tramp tokom kampanje i tako poljuljao jednu od najbitnijih odredbi zapadnog vojnog saveza - da su članice NATO dužne da priskoče u pomoć saveznicima u slučaju napada.
Pročitajte još:
* Zaharova "prevela" reči šefa NATO-a na "politički" jezik
Istovremeno je naglašavao da je Amerika najveća vojna sila na svetu i da ostale zemlje, ukoliko žele pomoć SAD, mogu da joj plate za odbranu.
Tramp je takođe govorio da je NATO prevaziđena forma vojnog saveza i da je neodrživa.
- Najveća greška Alijanse je to što se ne fokusira na terorizam. Mislim da bi NATO trebalo da se bori protiv Islamske države na Bliskom istoku, da bije bitku zajedno sa nama - rekao je novoizabrani američki predsednik u septembru.
Na osnovu tih njegovih izjava, analitičari smatraju da je NATO paktu došao kraj.
- Više lidera u svetu kritikovalo je organizaciju i rad Alijanse, međutim, niko osim Trampa nije pominjao izlazak jedne zemlje iz vojnog saveza. Ukoliko SAD zaista napuste NATO, sve će se promeniti - smatra Magnus Peterson, šef Centra za transatlantske studije na Norveškom institutu odbrane.
On dodaje da bi napuštanje vojnog saveza zbog finansija moglo da se Americi obije o glavu.
- Pre ili kasnije, haos koji bi SAD izazvale izlaskom iz NATO postao bi pretnja samoj Americi. U tom slučaju bi Vašington morao da rešava stvari po mnogo višoj ceni od one koju trpi sada zbog izbegavanja velikog broja članica da plate svoj deo - kaže Peterson.
Vetar u leđa Rusiji
Njegov kolega Ian Bremer iz Evroazijske grupe, organizacije za procenu političkih rizika, takođe veruje da je moguć izlazak SAD iz NATO i naglašava da bi to dalo dodatnu snagu Rusiji.
- Tada bi osnažio azijski blok, na čelu sa Rusijom, koji bi preuzeo funkci u NATO. Zemlje u svetu obraćale bi se tom savezu za pomoć u odbrani - objašnjava Bremer.
I američki politički analitičar Stiven Bajdl sa Univerziteta Džordž Vašington smatra da bi raspad NATO doveo do jačanja istočnog bloka.
- Alijansa nema samo funkciju odbrane. Ona je veća od toga. Povezivanje sa zemljama širom sveta mnogo znači. Takođe, stvara sigurnost slabim i siromašnim zemljama. Zato bi raspadom NATO pakta najviše propatile najnovije članice, poput baltičkih zemalja. One nemaju dovoljno novca i nisu dovoljno jake da mogu da se odupru uticajima Rusije - ističe Bajdl.