Amerika ima novog predsednika: Svet je postao još opasniji, Evropa pred ponorom
I drugi dan posle izbora u Sjedinjenim Američkim Državama Donald Tramp je tema broj 1 u svetskim medijima. Kao da niko nije bio spreman na ovakav scenario, pa se brojni analitičari pitaju šta će se desiti sa svetom u novonastaloj situaciji.
A kako ocenjuje Barbara Vezel, dopisnica Dojče velea iz Brisela, dogodilo se ono nezamislivo: Tramp će biti novi predsednik SAD. Ona ističe da je svet postao opasniji i neuračunljiviji, a Evropu čekaju nesigurna vremena i kraj ere političkog liberalizma.
- Šta zaista možemo da očekujemo od Donalda Trampa? Iako odgovor na to pitanje još ne znamo, posle Trampove izborne kampanje znamo da uglavnom ne možemo da očekujemo ništa dobro. Mnoge stvari koje je on na svoj haotičan način najavio, ugroziće interese Evrope - piše Vezel.
Pročitajte još:
* "Pobeda razarača: Ovo neće izaći na dobro!"
Tramp dovodi u pitanje NATO, divi se Putinu, diskriminiše migrante i želi da pocepa trgovinske sporazume - spisak stravičnih najava je dugačak.
- Ne možemo unapred da znamo koje od njih će u stvarnosti i da realizuje i koje će sve konfuzne političke impulse da sledi. Ta neizvesnost ne samo da uznemirava, već je i opasna. Oduvek je bilo američkih predsednika koji su bili manje ili više popularni, ali nijedan nije posejao toliko straha u srcima saveznika kao što je to uradio Donald Tramp - ističe Vezel.
Kraj liberalne demokratije
Izborni rezultat predstavlja okončanje jedne ere. Ere, u kojoj su transatlanski odnosi – sa svim svojim prednostima i manama - bili najvažniji faktor stabilnosti svetske politike.
- Ako Tramp popusti svojim izolacionističkim impulsima, globalna trgovina doživeće pravu oluju. Partnerstvo, bazirano na bezbednosti, koje je decenijama štitilo Zapad, moglo bi da se raspadne. Ako se Tramp približi Putinu, doći će do pomeranja globalnih odnosa moći - navodi Vezel.
Uspon Donalda Trampa mogao bi da bude nagoveštaj kraja onakve liberalne demokratije kakvu poznajemo.
- Mogao bi i da bude katalizator za uspon desničarsko-populističkih pokreta u Evropi. Ako se setimo Erdogana u Turskoj, Putina u Rusiji, tvrdog režim u Severnoj Koreji i filipinskog moćnika Rodriga Dutertea - onda nam globalna politička slika sveta uteruje strah u kosti”, ističe Vezel.
Goodbye America!
Čak i kada bi se izbegle najgore političke posledice, kulturni šok koji je izazvala protekla američka predizborna kampanja, ostaje dubok.
- To je kraj američkog sna, mita o Bobu Dilanu i Suzan Zontag, Robertu Retfordu i svim drugim herojima liberalnog sveta. Svi oni ostali su u senci ružne i banalne Trampove retorike, koji je uspešno rušio sve tabue svojim seksizmom i rasizmom, svojim lažima i svojim besom. Vreme je da se oprostimo od Amerike koju smo poznavali i voleli. Svet je postao opasniji i neuračunljiviji. Donald Tramp bi mogao da pruži povod za najgore noćne more. Malo je nade da ćemo ostati pošteđeni od najgoreg. Sa Trampom, mogli bismo da se vratimo duboko u srednji vek - zaključuje Vezel.