Ako Tramp odluči da aktivira nuklearno oružje, evo šta je potrebno
Izabrani predsednik Donald Tramp preuzima Ovalni kabinet 20. januara sledeće godine. Od tog dana, on će biti odgovoran za američke nuklearne projektile, što znači da može i da naredi da se ti razorni projektili ispale.
Za to nije dovoljno samo da pritisne crveno dugme. Portal inverse.com istražio je koje je sve korake potrebno da napravi pre nego što projektil zaista i bude ispaljen.
KORAK 1: Sastanak predsednika sa savetnicima
Predsednik SAD-a ima isključivo pravo da lansira nuklearni projektil, ali ipak treba da se konsultuje sa svojim savetnicima u Pentagonu. Ovaj sastanak je nužan, ali predsednik ne mora da uvaži savete.
Pročitajte još:
* Putin se iznervirao: Je l' Amerika neka banana država?
KORAK 2: Predsednička naredba
Jednom kada su rešene ove formalnosti, predsednik odlučuje hoće li da naredi lansiranje. Ovo može da uradi na dva načina: ili iz sigurne sobe, koji ima nekoliko širom SAD-a, ili s popularnom crnom aktovkom koja predsednika prati svuda i sadrži sve za autorizaciju nuklearnog napada - zaštićenu komunikaciju, knjigu sa kodovima za lansiranje i lokacije projektila.
KORAK 3: Verifikacija sigurnosnih kodova
Nakon što predsednik izvrši autorizaciju, naredba se prenosi na Pentagon, u takozvanu "ratnu sobu". Nadležni oficir ratne sobe čita kodove da bi se potvrdilo da naredba zaista dolazi od predsednika. Ako jeste, on tada dobija plastificiranu karticu s novim kodovima koje treba da potvrdi. Ako se i ti kodovi potvrde, naredba je izdata.
KORAK 4: Vojna naredba
Pentagon tada priprema vojnu naredbu za lansiranje s metom, vremenom lansiranja i kodovima za uključenje nuklearnog oružja. Ova naredba ide nuklearnim podmornicama ili nuklearnim centrima (ICBM) koji pripremaju lansiranje.
KORAK 5: Projektili su spremni, predsedniče
Vojnici striktno slede dobijenu naredbu. U podmornici, kapetan, prvi oficir i druga dva člana posade sprovode verifikaciju naredbe. U naredbi dobijaju i kombinaciju za sef s dugmetom za ispaljenje nuklearnog projektila. Otprilike petnaest minuta kasnije, projektili su spremni za lansiranje.
Nuklearne vojne baze su razasute svuda po zemlji. Naredba se šalje u pet baza u kojima su po dva vojnika, a nakon verifikacije, svih pet baza simultano okreće ključeve da lansiraju projektile.
KORAK 6: Projektil je ispaljen, predsedniče
Iako Donald Tramp više ne mora ništa da odobri, u praksi ipak neko od viših vojnih činovnika će dati još jedan znak odobrenja, potvrdu. "Projektil je ispaljen, predsedniče."