Donald Tramp - grobar Republikanaca?
"Uvek su postojala manja ili veća neslaganja između američkih predsedničkih kandidata i establišmenta stranaka ispred kojih se kandiduju. Ali ovakva distanca, kao u slučaju Trampa i Republikanaca, nikada nije viđena", tvrdi "Dojče vele".
U normalnim okolnostima obe strane pokušavaju da izglade ove razlike koliko god mogu - najkasnije kada se slegne prašina nakon kampanje za unutarstranačke izbore i počne nacionalna kampanja. Tada je u igri najvažnije - mesto u Beloj kući - i razmirice se, ako treba, guraju pod tepih.
Upravo s obzirom na ovu pozadinu politikolozi smatraju da je trenutna nesloga između republikanskog predsedničkog kandidata Trampa i njegove stranke do sada neviđena.
- Nalazimo se u nepoznatim vodama. Jaz između Trampa i njegove stranke neviđen je u posleratnoj istoriji. Video sa ponižavajućim izjavama o ženama bio je samo katalizator koji je konflikt gurnuo u prvi plan - kaže Skot Lukas, profesor za Američke studije na britanskom Univerzitetu u Birmingemu.
Razlog zbog kojeg je republikansko vođstvo sada prekinulo vezu sa Trampom je jednostavan i zove se - strah. Predsednik Predstavničkog doma Pol Rajan i njegov kolega iz Senata Mič Mekonel strahuju da će na dolazećim izborima izgubiti većinu koju su teškom mukom stekli tokom mandata Baraka Obame.
Drugim rečima: Stranačko rukovodstvo je odustalo od operacije Tramp i preorijentisalo se na ograničavanje štete.
Od 1970. je stranka prema procenama posmatrača podeljena u tri različite frakcije. To su dobrostojeći republikanci, koji se pre svega interesuju za ekonomska pitanja i smanjenje poreza.
U drugu spadaju protestanti. I na kraju još i pripadnici radničke klase belaca, čiji je lični dohodak proteklih decenija smanjen. Ove tri frakcije doduše imaju zajedničku osnovu, ali njihovi interesi se često razlikuju.
- Nema teoretskog ili istorijskog razloga da verujemo da će ovaj savez dugoročno ostati stabilan. Nije čudo to što se stranka sada raspada. Čudo je da se to nije desilo i ranije -zaključuje profesor Lukas.