Sudije podržale vladu, ali uz brojne uslove
Trgovinski sporazum između EU i Kanade (skraćeno CETA) može privremeno da stupi na snagu, odlučio je nemački Savezni ustavni sud u Karlsrueu, koji je pri tome sročio uslove pod kojima to može da se desi.
Ovim su sudije odbacile hitni zahtev da se Saveznoj vladi zabrani da odobri potpisivanje ovog sporazuma jer "primenom CETA nastaju nepovratne štete", što i dalje tvrde brojne partije, udruženja građana, ali i pojedinci - ukupno preko 100.000 ljudi. Vladi je odobreno da privremeno pristupi sporazumu, čije potpisivanje je predviđeno za 27. oktobar, u vreme susreta predstavnika EU i Kanade u Briselu.
Sud je ipak formulisao i nekoliko uslova i obavezao nemačku vladu da ih se pridržava. Između ostalog, mora da bude sproveden u delo mehanizam po kome bi Nemačka, po potrebi, mogla samostalno da napusti sporazum. Tek tada će Merkelova smeti da potpiše ovaj ugovor.
Vlada u Berlinu mora još da osigura da odluka Saveta o privremenoj primeni CETA obuhvata samo one oblasti koje u nadležnosti Evropske unije nisu sporne, kao i da, dok čeka odluku Ustavnog suda u glavnoj stvari, obezbeđuje adekvatnu demokratsku povezanost s odlukama donesenim u mešovitom odboru CETA.
Zadovoljni ministar
Vicekancelar i ministar ekonomije Zigmar Gabrijel je pred Ustavnim sudom upozorio na posledice zaustavljanja potpisivanja sporazuma, govoreći da bi Nemačka mogla da pretrpi ogromnu materijalnu štetu. On je posle odluke u Karlsrueu izrazio zadovoljstvo što su sudije prihvatile njegove argumente i rekao da će Nemačka naravno ispoštovati ceo sporazum. "Mislim da mnogi mešaju CETA sa mnogo lošijim ugovorom sa SAD (TTIP)", rekao je on.