Putin u Turskoj prvi put posle obaranja Su-24, šta mu je Erdogan poručio?
Ruski predsednik Vladimir Putin doputovao je u ponedeljak u Istanbul, gde će sa turskim predsednikom Redžepom Tajipom Erdoganom razgovarati o ambicioznim novim energetskim projektima. Očekuje se da će dvojica predsednika potvrditi posvećenost planovima za "Turski tok", kojim bi se ruski gas dopremao ispod Crnog mora do Evrope, kao i planove da Rusija izgradi prvu nuklearnu centralu u Turskoj, prenosi AFP.
Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan rekao je da njegova zemlja zajedno sa Rusijom želi da izgradi novi koridor za transport energenata za Evropu.
- Turska nastavlja da sa Moskvom razgovara o "Turskom toku" i na realizaciju projekta gleda veoma pozitivno. Takođe, proučavamo mogućnost izgradnje još jedne atomske elektrane, pored Akuje, u provinciji Sinop - rekao je on.
Svetski mediji podsećaju da su ekonomske sankcije nametnute Rusiji zbog Ukrajine, koje se postepeno ukidaju, nanele velike štete trgovini između Rusije i Turske, dok je zabrana čarter letova u Tursku, koja je sada ukinuta, znatno smanjila priliv ruskih turista u tu zemlju.
Rusija i Turska se i dalje ne slažu oko sukoba u Siriji, gde Moskva podržava režim predsednika Bašara al Asada. Međutim, Turska, koja je pre nekoliko meseci oštro kritikovala Rusiju za ratne zločine u Siriji, proteklih dana bila je vidno uzdržana povodom napada na položaje pobunjenika u Alepu.
Analitičari odavno ukazuju da su Moskva i Ankara u stanju da pokažu pragmatizam i ostave sporove po strani kako bi se koncentrisali na stratešku saradnju, koja uključuje cilj godišnje bilateralne trgovinske razmene od 100 milijardi dolara.
- Oko Turske vlada velika nestabilnost - sa jedne strane je Sirija, sa druge Irak. Poseta Putina Turskoj daje značaj bilateralnim odnosima. Uprkos tome što je Turska odnose sa Rusijom narušila zbog politike oko Sirije, predstojeći pregovori će biti ključni kako bi se pronašao zajednički jezik kada su u pitanju bezbednost, geopolitika i pronalazak rešenja za sirijski konflikt - smatra ruski analitičar Vladimir Avatkov.
Istovremeno, upozorava Avatkov, normalizacija odnosa između Moskve i Ankare može da izazove nezadovoljstvo drugih zemalja, pre svega SAD.