Vučić bio u pravu: Sve smo bliže Nemcima, ali po lošem
Ako ste mislili da se u Srbiji "najmaštovitije" razbacuje novac poreskih obveznika i finansiraju projekti kojima nikako da dočekamo kraj jer su sve to "rupe bez dna", prevarili ste se. Grđi od nas su ipak Nemci, koje nam premijer Aleksandar Vučić stalno postavlja kao uzor. Kao i kod nas, nemačka javna preduzeća su oaze nerentabilnosti i zaduženosti, a opstaju, gle čuda, kao i u Srbiji - zahvaljujući novcu poreskih obveznika.
Pa da krenemo redom. U Visbadenu su gradske vlasti na planiranje i pripremu gradnje lokalnog muzeja do sada utrošile više od 10 miliona evra, iako se sa gradnjom još nije ni počelo.
Zatim, u saveznoj pokrajini Baden-Vurtemberg je utrošeno preko 300.000 evra za internet stranicu sa zdravim receptima, na kojoj je do sada objavljeno samo nekoliko neinventivnih saveta. Većina novca utrošena je na dizajniranje internet strane, prenosi "Jutarnji.hr".
200 miliona evra promašaja
Pročitajte još:
* Može li Srbija da preživi Vučića?
* A sad lepo da priznate šta ste obećali u Briselu!
* Vučić traži izlaz: Đurić me je doveo u veoma tešku situaciju!
Državna kockarnica u Severnoj Rajni-Vestfaliji počela je da "bode oči" zbog redovnih masovnih izleta njenih radnika u Las Vegas na račun porezskih obveznika. U skupe projekte s one strane Atlantika spada i bivša zgrada Gete Instituta u Njujorku, koja od 2009. stoji prazna i čije godišnje održavanje košta 80.000 evra.
Međutim, jedan od najdrastičnijih primera neodgovornog postupanja s novcem nemačkih građana je sanacija opere u Kelnu koja je trebalo da bude završena pre godinu dana, ali kraj radova još nije na vidiku. Od predviđenih 260 miliona evra troškovi su se u međuvremenu popeli na 460 miliona.
Na ovo rasipanje novca ukazao je Nemački savez poreskih platiša, a u centru ovogodišnje tzv. "Crne knjige", koja sadrži popis otkrivenih slučajeva rasipanja poreskih sredstava, nalaze se poslovni promašaji javnih preduzeća.
108 milijardi evra duga!
- Mnoga preduzeća u vlasništvu države su nerentabilna, zadužena preko glave i drže se u životu isključivo zahvaljujući poreskom novcu - rekao je prilikom predstavljanja "Crne knjige" predsednik tog saveza Reiner Holznagel.
Javna preduzeća su ukupno dužna 108 milijardi evra, a kao najeklatantniji primer lošeg poslovanja javnih preduzeća naveden je slučaj novog berlinskog aerodroma, za koju se još uvek ne zna kada će biti otvoren, kao i pokrajinskih banaka koje su se poslednjih godina istakle rizičnim i nepromišljenim špekulacijama.
Ali dragi Nemci, ništa ne brinite, kod nas je situacija sa rasipništvom gotovo identična!