Venecija pred kolapsom: Građani digli pobunu (VIDEO)
Venecija je grad od samo 55.000 stanovnika, koji svakodnevno posećuje oko 70.000 turista, među kojima više od polovine čine jednodnevni posetioci.
- Ujutru posle 9 sati u gradu se samo mogu videti turisti i sve je prilagođeno samo njima - pobunili su se stanovnici Venecije, koji su ovih dana vidno iziritirani pa protestuju protiv velikih kruzera i masovnog turizma, javlja britanski “Telegraf”.
Prošle godine je u ovaj grad uplovio 521 kruzer što iznosi oko 1,8 miliona posetilaca koji samo s kruzera obiđu grad, dok statistika govori da Veneciju za jednu godinu poseti oko 25 miliona turista.
Neadekvatna struktura grada je problem za tako veliki broj turista, jer u centru grada ima samo osam javnih toaleta, koji se zatvaraju u 19 sati, pa se često mogu videti slike turista koji javne kante koriste umesto toaleta.
Nedovoljan je i broj klupa za odmor, dok je cena noćenja enormno velika i u ovom popularnom italijanskom gradu većina radnika živi van njega je cena iznajmljivanja stana neprihvatljivo velika, a većina vlasnika i ne izdaje domaćim stanovnicima, jer daleko veću zaradu imaju od turista.
Pročitajte još:
* Uskoro zabrana za kruzere u Veneciji?
* Italija: Turistima vraćaju novac u slučaju kiše
* Veneto hoće otcepljenje od Italije i obnavljanje Mletačke Republike!
Stanovcni grada koji žive u centru sve su više neprijateljski raspoloženi prema turistima, jer su ponekad i sami u zgradi kao domaći, a ostali stanari su turisti.
U gradu cvetaju mali lanci sendvič-barova i kafića s brzom hranom koje turisti vole, ali koji nemaju ništa s venecijanskom tradicijom, a domaćim ljudima ne donose nikakvu korist.
I domaći festivali, kao što je istorijska “regata brodova”, koja je okupljala samo stanovnike Venecije, sada je postala turistička atrakcija.
Iako posetioci i turisti nisu krivi za problem lokalnog stanovništva, katkad je prisutna i netrpeljivost koju ponekad domaćini pokazuju prema turistima.
Veliki broj brodova, koji pristaju u centru grada i zagađuju okolinu, donose velike prihode godišnje i zapošljavaju oko 4.000 ljudi koji rade na terminalima, pa zato ni lokalnoj ni državnoj vlasti ne ide u priolog da brodove udalje iz Venecije.
Istraživanja iz 1988. godine predvidela su strategiju turističkog razvoja grada i postavila maksimum broja turista koji dnevno mogu ući u grad na 20.750, što je manje od trećine broja sadašnjih posetilaca.
Grad se nalazi na “ivici kolapsa” i potrebno su drastične mere da bi se nesto promenilo i mere koje bi pomirile turistički razvoj sa stanovnicima grada, objašnjavaju za “Telegraf” meštani i dodaju da čak i turistima Venecija nema smisla bez njenih stanovnika.