Tako to rade veliki lideri: Putin samo štiti Rusiju!
Ugledni američki list "Taunhol", blizak konzervativnom krilu Republikanske partije, priznao je da je predsednik Rusije Vladimir Putin "lider velike države" koji deluje isključivo u interesima svoje zemlje.
U tekstu koji je objavljen u petak navodi se, pored ostalog, da je Krim pripadao Rusiji još u periodu vladavine Katarine Velike, a Putin je samo vratio poluostrvo kako bi osigurao Rusiji vojno-mornaričku bazu na crnomorskoj obali.
- Tako rade velike države - komentarišu ujedinjenje Krima s Rusijom autori članka.
Pročitajte još:
* Eh taj Putin, u sve se meša...
* A kad je Amerima bilo teško, Putin je bio najbolji partner
Prema njihovim rečima, američke vlasti se pridržavaju politike dvojnih standarda, optužujući Rusiju za agresiju.
- Moskva zaista podržava separatističke pokrete u istočnoj Ukrajini, ali zar nisu SAD počele bombardovanje u Srbiji da bi odvojile Kosovo? Kakve tu moralne razlike ima? - pišu autori.
Sjedinjene Američke Države stalno optužuju Rusiju za upad u servere institucija američke Vlade.
- Zar se CIA, Nacionalni fond za podršku demokratiji uz pomoć neprofitnih organizacija ne mešaju u unutrašnje poslove Rusije već godinama? - nastavljaju novinari.
- U svakom slučaju, Putin je nacionalista koji štiti, pre svega, interese Rusije - pišu autori.
"Taunhol" je američki politički internet-portal, blizak konzervativnom krilu Republikanske partije. Ranije je pripadao poznatom istraživačkom institutu SAD "Heritidž fondejšen". Sada je njegov vlasnik poznata medijska kompanija "Salem medija grup". Postoji više od 20 godina.
Prema rečima politikologa, analitičara lista "Međunarodni život" Sergeja Filatova, "Taunhol" prevashodno odražava stavove Donalda Trampa, kojem je u ovom trenutku važno da Rusija bude neutralna i prijateljski nastrojena prema SAD.
- Republikanac, u slučaju da bude izabran, namerava da se u narednim godinama usredsredi na unutrašnju politiku kako bi obnovio ekonomiju u zemlji. U tom periodu Trampu je važno da sačuva neutralne odnose s Rusijom, kako se ona ne bi mešala u politiku SAD. Pretpostavljam da će se uskoro materijali ove vrste često pojavljivati u američkoj štampi kako bi se odobrovoljila Moskva - kaže stručnjak.
Konzervativci iz Republikanske partije su prilično jaka grupa lobista koja se sa simpatijama odnosi prema sadašnjoj spoljnoj politici Rusije, smatra drugi stručnjak, direktor Instituta za savremeni državni razvoj Dmitrij Solonikov.
- Oni su uvereni da Amerika treba da se usredsredi na unutrašnje probleme. Prema njihovom mišljenju, deo američkih projekata, uključujući one koji su povezani s Ukrajinom, jeste besmislen. Otuda i politika zbližavanja s Rusijom - smatra on.
U SAD, s druge strane, raste nezadovoljstvo prema aktuelnoj vlasti, odnosno prema demokratskim snagama, podseća politikolog Vladimir Šapovalov.
- Sećamo se koliko se loše za Buša Mlađeg završila njegova vladavina, koliko je imao nizak rejting. Sada je situacija još gora. Prema američkom javnom mnjenju, Barak Obama je najslabiji predsednik ikada. I u tim uslovima raste protest protiv vladajućih elita, protiv postojećeg političkog modela - dodaje ekspert.