Da li to Putin trguje sa Zapadom: Ja vama Kosovo, vi meni Krim?!
Ruski predsednik Vladimir Putin ponovo je izjednačio Kosovo i Krim, kritikujući Zapad što na jednom mestu poštuje volju naroda, a na drugom ne. Takvim stavom Putin je, iako njegova zemlja nije priznala Kosovo kao državu, faktički poručio da su oni koji su južnu srpsku pokrajinu otcepili od Srbije to učinili poštujući volju naroda, baš kao što se narod Krima izjasnio da neće da živi u Ukrajini, već u Rusiji.
Ruski predsednik je izjavio da Zapad ne želi da prizna volju naroda na Krimu, kao što čini u slučaju Kosova.
- Kada se sete Krima, pokušavaju da ne primete da je volja naroda koji živi na Krimu, gde su 70 odsto njih etnički Rusi a ostali govore ruski kao maternji jezik, bila da se pridruže Rusiji. Prosto pokušavaju da to ne vide. Na jednom mestu, na Kosovu, vi možete koristiti volju naroda, ali ne i ovde - rekao je Putin za “Blumberg” i dodao da se ništa ne može uraditi protiv volje naroda, kao i da neki od ruskih partnera to izgleda ne razumeju.
Pročitajte još:
* "Braćo Srbi, Krim se vratio kući, i Kosovo će"
* "Zapad na Krimu negira volju naroda, a na Kosovu priznaje"
* Raste uticaj Kine i Rusije, možemo li da vratimo Kosmet u UN?
Analitičar Dušan Janjić objašnjava da Putin brani princip koji se tiče ruske politike i interesa Moskve.
- Na nivou načela, samoopredeljenje na Kosovu i na Krimu je ista stvar. Putinova izjava je ponuda za nagodbu oko statusa Kosova - navodi Janjić.
On kaže da izjava ruskog predsednika doslovno znači - ako vi nama priznate Krim, imaćete odrešene ruke da sa Kosovom radite šta želite.
Janjić podseća da ovo nije prvi put da Putin daje ovakve izjave i zato ne treba nikoga da iznenađuje.
- Pitanje je vremena kada će Rusija odblokirati pitanje Kosova u Savetu bezbednosti, kao i koliko će taj postupak naplatiti od Zapada - tvrdi Janjić.
On kaže da je Putin veoma efikasan kada je reč o odbrani ruskih interesa i da je njegov rejting u usponu. Mirovni ugovor koji se oko Sirije sprema je, kako navodi, prilika da se namire manja pitanja, a za Rusiju Kosovo to svakako jeste.
- Mada je više puta ovakve stvari izjavljivao, utisak je da se ova izjava bolje čuje i u Vašingtonu i u Beogradu - navodi Janjić uz komentar da su sve prethodne vlasti, i Koštuničina i Tadićeva, svoju odgovornost skrivale iza ruskog veta i da nas je to mnogo koštalo u energetskom, ekonomskom i svakom drugom smislu:
- Dali su nešto ni za šta - slikovit je Janjić.
Metoda svršenog čina
Što se tiče Krima i Kosova, zajedničko im je i to što je u oba slučaja primenjena metoda svršenog čina. Srbija ne priznaje Kosovo, baš kao ni Ukrajina to što je Krim pripojen Rusiji, međutim, situacija na terenu je faktički takva da Kosovo u najvećoj meri funkcioniše kao samostalna država, članica međunarodnih organizacija (osim UN) i učesnica svih sportskih takmičenja, a Ukrajina nema ama baš nikakva ovlašćenja na Krimu.
Diplomata Ninoslav Stojadinović kaže da je premijer Vučić dosad uspešno žonglirao između EU i SAD i Rusije. Međutim, postavlja se pitanje koliko će dugo tako moći:
- Ova izjava oko Krima je možda trenutak istine. Kad-tad ćemo morati da se suočimo s realnošću da moramo da se opredelimo i u vezi sa poglavljem 35 i u vezi sa sankcijama Rusiji, a onda neće biti ni podrške oko Kosova, niti oko RS.