Ovo je čovek koji je pucao na Regana: Na slobodi posle 35 godina
Džon Hinkli Dži Ar, čovek koji je 1981. pokušao da ubije tadašnjeg predsednika SAD Ronalda Regana, trebalo bi da u nedelju izađe iz psihijatrijske bolnice u kojoj je proveo 35 godina. Hinkli je posle neuspelog atentata proglašen krivim, ali je zbog neuračunljivosti poslat na lečenje u bolnicu u Vašingtonu.
Kako navodi BBC, sudija je u julu ove godine odlučio da Hinkli (61) više ne predstavlja opasnost za sebe niti za javnost. Hinkli je već u više navrata pod strogim uslovima provodio 17 dana mesečno u kući svoje majke u Virdžiniji.
Zabrana
Hinkliju će po izlasku iz bolnice biti zabranjeno i da kontaktira bilo koga od svojih žrtava ili njihovih porodica, kao i glumicu Džodi Foster i članove njene porodice.
On će biti otpušten iz psihijatrijske bolnice po uslovnoj sudskoj presudi, koja nalaže da ne sme da se obraća medijima, da mora da radi tri dana nedeljno i da mu je dozvoljeno da vozi automobil najviše 48 kilometara od kuće svoje majke ili 80 kilometara uz nečiju pratnju, navodi britanski javni servis. Hinkli će, takođe, morati da dva puta mesečno odlazi kod psihijatra.
Napad na tek izabranog predsednika Regana u martu 1981. ispred jednog hotela u Vašingtonu šokirao je svet. Regan je pogođen u plućno krilo, ali se oporavio, dok je njegov pres sekretar Džejms Brejdi zadobio povrede mozga, zbog kojih je ostatak života proveo u invalidskim kolicima. U pucnjavi su lakše ranjena i dva policajca.
Hinkli, prema oceni stručne lekarske komisije, već 1983. godine "nije imao simptome aktivnog mentalnog oboljenja". Kako podseća BBC, on je pucao na predsednika navodno zbog želje da impresionira glumicu Džodi Foster, kojom je bio opsednut.
Kako se navodi na sajtu Suda iz Distrikta Kolumpija u čijoj je nadležnosti Hinklijev slučaj, kod njega je u prvostepenoj presudi po nalazu medicinskih stručnjaka dijagnostikovana "akutna psihoza, jaka depresija i narcistički personalni poremećaj".
Hinkli je tokom poslednjih 20 godina, kako se navodi u obraloženju poslednje presude suda, bio u stanju "potpunog stabilnog i neprekidnog oporavka" kada je reč o prve dve dijagnoze.