Beč tuži Mađarsku ako ne primi migrante
Austrija će tužiti Mađarsku ukoliko ta zemlja odbije da primi natrag migrante koji su, prema propisima Evropske unije koji se od prošle godine uglavnom ignorišu, trebalo da traže azil u prvoj članici Unije u koju uđu, izjavio je austrijski ministar unutrašnjih poslova Volfgang Sobotka.
Zvaničnici dve susedne zemlje navode da je situacija sa migrantima uglavnom pod kontrolom, godinu dana pošto je njihova zajednička granica u jednom trenutku bila ključna tačka masovnog priliva izbeglica u Evropu, koji su uglavnom želeli da dođu do Nemačke.
Zemlje centralne i istočne Evrope, uključujući Mađarsku, usprotivile su se bilo kakvim pokušajima EU da primora članice da prihvati natrag neke migrante ili da usvoje kvotu za smeštaj izbeglica.
- Na snazi je Dablinski sporazum, prema kojem se izbeglice šalju u državu EU u koju su prve ušle - rekao je Sobotka i dodao da je Unija zadužena za primenu tog sporazuma, kao i da će države koje konstantno krše te propise morati da očekuju zakonske posledice.
Orban: Odbrana što južnije
Mađarski premijer Viktor Orban izjavio je da bi odbrana granica EU od "nekontorlisanih migracija" trebalo da se premesti što je južnije moguće. On je to izjavio na forumu u mestu Krinica, na jugu Poljske, kome su prisustvovali i premijeri Poljske, Slovačke, Češke i Ukrajine. Orban je dodao da su četvorica premijera sa njime složili, prenela je agencija AP.
- U takvim slučajevima Austrija će morati da podigne tužbu. Beč mora da obezbedi da EU deluje u skladu sa zakonom i tačka, rekao je Sobotka u intervjuu za radio ORF, komentarišući to što Mađarska ne prihvata migrante koji joj se šalju natrag u skladu sa Dablinskim sporazumom.
Mađarska vlada je još ranije saopštila da Dablinski sporazum više ne važi.
Austrija i Nemačka su lane otvorile granice za izbeglice, a samo je Austrija primila oko 89.000 molbi za dobijanje azila, ali je početkom ove godine pooštrila propise za azilante i uvela godišnje ograničenje broja zahteva za azil koje će prihvatiti.