Umesto u Italiju, Amerikanac ode u Majami
Amerikanac D. M. koji je u Firenci 1992. godine u odsustvu osuđen na 30 godina robije, a tek 2014. po Interpolovoj poternici uhapšen na aerodromu u Diseldorfu, prošle nedelje je po završetku obnovljenog procesa napustio ekstradicioni zatvor u kojem je proveo dve godine.
Slobodu za Amerikanca izdejstvovala je Josipa Salm-Francki, nemačka advokatica srpskog porekla koja je uspela da dokaže da je presuda u Italiji u suprotnosti sa Ustavom Nemačke koji suđenje u odsustvu smatra povredom ljudskog dostojanstva.
Advokatica Salm-Francki izazvala je početklom godine pravu buru u evropskim pravnim krugovima jer je posle stopiranja izvršenja presude Pokrajinskog suda u Diseldorfu skrenula pažnju na neodrživost automatskog izručivanja koje su koristile i druge zemlje EU, a koja se kose sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima.
Ukinut automatizam
Presudom Ustavnog suda u Karlsrueu, nemačko pravosuđe nije oslobođeno obaveze poštovanja Sporazuma o izručivanju koje su EU zemlje potpisale 2006. godine, ali je ukinut automatizam. Zahtevi za izručivanje iz drugih zemalja uslediće tek posle ispitivanja svakog slučaja posebno.
Posle konačne presude kojom je Ustavni sud u Karlsrueu u ponovljenom procesu ukinuo italijansjki nalog za ekstradiciju, verovatno će i u drugim EU zemljama biti ukinut automatizam izručenja, a od takve prakse mogli bi da pofitiraju i mnogi Srbi koji su u odsustvu osuđeni u Hrvatskoj.
- Italijanske vlasti ni tokom obnovljenog postupka nisu se odricale zahteva za ekstradiciju, ali se na kraju i Pokrajinski sud u Diseldorfu složio s mojim stavom da suđenje u odsustvu nije odgovaralo ni minimalnom zahtevu člana 6 stav 3c Evropske konvencije o ljudskim pravima, rekla je za "Vesti" advokatica Salm-Francki koja je svog klijenta ispratila za rodni Majami.