Turska ofanziva za slamanje Kurda
Jedan turski vojnik je poginuo, a trojica su ranjena u raketnom napadu kurdskih milicija protiv dva tenka koja učestvuju u turskoj ofanzivi na severu Sirije. Ovo je prva potvrđena smrt jednog turskog vojnika u okviru turske ofanzive u Siriji pokrenute u sredu.
Rakete su ispalili pripadnici Partije demokratske unije (PDU) glavnih kurdskih milicija u Siriji, navodi Anadolija. Turska smatra PDU i njeno vojno krilo, Jedinice za zaštitu kurdskog naroda, terorističkim organizacijama, iako ih zbog njihove efikasne borbe protiv ekstremista Islamske države podržavaju SAD.
Provladina agencija Anadolija je navela da je turska vojska odgovorila na napad i granatirala položaje PUD u Siriji. Tenkovi su pogođeni u oblasti Darablosa, grada koji su pobunjenici uz podršku Turske u sredu povratili od Islamske države, navela je agencija Dogan. Ranije je javljeno da je Turska uništila arsenal i komandni položaj koji pripadaju terorističkim grupama.
Ceo Damask Asadov
Posle četvorogodišnje opsade, snage sirijske vlade preuzele su kontrolu nad Darajom, predgrađem Damaska, javlja AFP.
"Sirijska vojska u potpunosti kontroliše Daraju i ušla je u celo to naselje. Tamo nema ni jednog jedinog naoružanog čoveka", rekao je vojni izvor.
Pobunjenici i sirijska vojska postigli su pre tri dana dogovor o evakuaciji svih stanovnika i boraca iz Daraje, kako je tada rekao jedan od vođa pobunjenika, koji je naveo da je reč o više od 5.000 civila i pobunjenika.
Direktor sirijske nevladine Opservatorije za ljudska prava Rami Abdel Rahman rekao je da je drugi i poslednji konvoj pobunjenika i civila izašao iz Daraje.
Turska vojska je u subotu poslala šest novih oklopnih vozila u Siriju, u selo Karkamis, na turskoj granici. Posle tri dana operacija Turska sada u Siriji ima 50 tenkova i 380 vojnika, prema navodima dnevnika "Hurijet". Turska vojska je u sredu pokrenula operaciju "Štit Eufrata" u Siriji kako bi proterala pripadnike Islamske države iz pograničnog regiona i suprotstavila se napredovanju kurdskih snaga koje Ankara smatra neprijateljima.
Turske vlasti saopštile su da je cilj ofanzive proterivanje džihadista, ali za Tursku, koja je u sukobu sa Kurdima na sopstvenoj teritoriji, cilj ove ofanzive je, između ostalog, da spreči sirijske Kurde da formiraju pojas oko njene granice, čime bi bezbednost zemlje bila direktno ugrožena.
Šef francuske diplomatije Žan-Mark Ero pozdravio je učešće Turske u borbi protiv džihadista Islamske države u Siriji i upozorio Ankaru da ne "padne u iskušenje" da u toj zemlji rešava kurdsko pitanje.
- Dobro je što se Turska direktno uključila u borbu protiv džihadista koji je žestoko napadaju - rekao je Ero u intervjuu za pariski list "Mond" i dodao da je u zakonskim okvirima da Turska brani svoje granice, ali ne sme da rešava kurdsko pitanje u Siriji.
Homs predat bez borbe
Preuzimanje predgrađa Damaska je drugi sporazum sličnog tipa između režima i pobunjenika posle sporazuma za Homs, grad koji je bio poznat i kao glavni grad revolucije i sirijske vlasti su koristile sličnu taktiku opsade i jakog granatiranja, što je nateralo pobunjenike da prihvate dogovor i da napuste svoje uporište u Homsu 2014. godine.