Američki diplomata razočaran uspehom Kremlja: SAD da pažljivije "seju" demokratiju po svetu
Bivši američki ambasador SAD u Moskvi Majkl Makfol posavetovao je Vašington da pažljivije "seje" demokratiju po svetu. On je pozvao američke vlasti da se manje oslanjaju na vojnu silu u širenju demokratije u inostranstvu, a više to da čine pružanjem finansijske podrške prijateljskim snagama u drugim zemljama.
- Moramo da pronađemo nove metode da bi se suprotstavili. Kremlj je postao iskusniji, veštiji u širenju svojih ideja i podršci prijateljima, i mi takođe treba tako da radimo. Mi bismo prema širenju demokratskih ideja trebalo da se odnosimo pre svega kao prema projektu u sferi obrazovanja i gotovo nikad kao prema vojnoj kampanji - napisao je Makfol u svom članku u "Njujork tajmsu“.
Pročitajte još:
* Američki general: Šta to ruski piloti rade?!
* Rat sa Rusijom koštao bi Amere 3 do 5 biliona dolara godišnje!
Bivši američki ambasador je ogorčen zbog činjenice da "poslednjih godina Moskva u drugim zemljama uspešno plasira svoje mišljenje na aktuelne događaje u svetu“.
- Najbolji instrumenti su univerziteti, knjige i internet sajtovi, a ne 82. Vazdušno-desantna divizija (učestvovala u vojnim operacijama u Iraku i Avganistanu). SAD mogu da rašire svoje resurse, kako bi širili demokratiju - uveren je Makfol.
On je takođe savetovao američkim vlastima i da budu oprezne prilikom davanja finansijske podrške svojim pristalicama u drugim zemljama.
- Direktna finansijska podrška demokratama je problematična, jer ček od američke ambasade može da unovči svako ko ga dobije - dodao je bivši američki ambasador.
Makfol smatra da sledeći američki predsednik takvu pomoć mora da preda u ruke privatnim licima i da pomogne stvaranju novih nezavisnih fondacija.
- Moramo se zalagati za univerzalna prava, pristup internetu i slobodan protok informacija, koje su od vitalnog značaja za nezavisne medije i civilno društvo - dodao je on.
Makfol je savetovao Vašingtonu da se usredsredi na "ekonomsku i političku pomoć novim demokratijama" čiji su, kako je naveo, nosioci Mijanmar, Tunis i Ukrajina.