Nemačka - okupirana zemlja sa 150.000 američkih vojnika
Nemačko Ministarstvo odbrane je nedavno, prvi put posle deset godina, objavilo svoju "Belu knjigu", dokument čiji značaj uvećava činjenica da su u njemu ocrtani i obrazloženi strateški ciljevi buduće bezbednosne i spoljne politike najmoćnije evropske države.
- U ovom dokumentu nemačko Ministarstvo odbrane govori o multipolarnom svetskom poretku koji je u nastajanju, navodi i da ne očekuje da će ostati četvrta vodeća ekonomska sila u svetu jer očekuje da će se tokovi novca pomeriti u Aziju, ali taj multipolarni svet još nije nastao. I dalje su Sjedinjene Američke Države jedina prava velika sila, pre svega, zato što je čitav svet i dalje vezan za dolar, i dok god je tako, Amerika će ostati u specifičnom položaju u odnosu na sve ostale - kaže za "Sputnjik" Ivana Miloradović, urednica Radio-televizije Srbije.
Analizirajući nemačku "Belu knjigu", američki mediji, poput "Vašington posta", došli su do zaključka da su ambicije Nemačke porasle, da je odlučila da postane aktivniji i politički i ekonomski, ali i vojni faktor na globalnom nivou.
- Nemačka je doživela transformaciju posle pada Berlinskog zida, ona je i svoj Ustav promenila u delu koji se odnosi na upotrebu vojnih snaga izvan teritorije Nemačke. Pre toga nije ni imala vojsku u klasičnom smislu, već neku vrstu odbrambenih snaga - navodi profesor Univerziteta "Union Nikola Tesla" Goran Matić.
Ne smeju da mrdnu bez NATO
- Ali treba imati u vidu i to da je delovanje nemačkih vojnih snaga strogo uokvireno njenim članstvom u NATO-u, kao i činjenicu koja ne sme da se zanemari, da se na teritoriji Nemačke i dalje nalaze američke okupacione snage - dodaje Matić.
- Nemački Bundesver je po brojnosti druga sila u Evropi, sa 178.000 vojnika - podseća Miloradovićeva i dodaje da je "Nemačka do sada trošila 1,2 odsto bruto nacionalnog proizvoda na vojsku, a predviđala je, pre ovog papira, da to poveća čak do 6,3 odsto".
- "Bela knjiga" govori o troškovima za odbranu koji će, u skladu sa propisima NATO-a, biti povećana na samo dva odsto. I to je za mene najveća nejasnoća u ovom dokumentu - da li, zapravo, ovaj dokument predstavlja pokušaj da se suzbiju još veća ulaganja u oružane snage?“
S druge strane, a istovremeno, navodi sagovornica "Sputnjika", dokument navodi i da je među budućim zadacima Bundesvera i pružanje podrške spoljnoj politici Nemačke. - Ovako nešto dosad nismo viđali kada je Nemačka u pitanju, tim pre što ona jeste i dalje okupirana država, sa oko 150.000 američkih vojnika na njenoj teritoriji.