Osnovati srpsku školu u Beču
Nemanja Damnjanović, poslanik Slobodarske partije Austrije (FPO) u bečkoj skupštini, predložio je u razgovoru za "Vesti" da se u Beču osnuje Srpska škola. On je ukazao da u u glavnom gradu Austrije živi veliki broj Srba koji su davno došli da rade i potom i zauvek ostali u Beču, te da je sada bitno da njihovi potomci ne zaborave odakle potiču.
Damnjanović ističe da Srbi u Austriji u srcu nose svoju zemlju porekla, ali vole i novu domovinu.
- Važno je da se napravi nešto za nova pokolenja po čemu bi Srbi ostali upamćeni u Evropi. Srbi su snalažljiv, pametan i vredan narod - podvukao je Damnjanović i podsetio da je njemu, kao austrijskom političaru srpskog porekla, moralna obaveza da pomogne svom narodu u Austriji.
FPO se uvek borio za Srbiju
Damnjanović je ukazao da Slobodarska partija Austrije otpočetka podržava Srbiju i da je lider partije Hajnc-Kristijan Štrahe uvek govorio da je Srbija deo Evrope.
- Srbiju ne treba sputavati na tom putu pitanjima Kosova i odnosa sa Rusijom. Srbija, koja je jedan od najznačajnijih faktora na Balkanu, pripada Evropi, pa samim tim i EU - rekao je Damnjanović i podsetio da je njegova stranka bila i ostala protiv priznavanja nezavisnosti Kosova i Metohije.
S tim u vezi, Damnjanović je istakao da će se zalagati za dobre odnose između Austrije i Srbije, ali i da želi da inicira osnivanje Srpske škole u Beču.
- Ta škola bi trebalo da radi po austrijskim zakonima, ali je za uspostavljanje te ustanove neophodna podrška Srbije - ukazao je Damnjanović.
Poslanik FPO pozdravio je otvaranje poglavlja 23 i 24 u pristupnim pregovorima Srbije i EU.
- Ta dva poglavlja su najvažnija i predstavljaju početak građenja puta ka EU - naglasio je on i istovremeno osudio blokade među susedima na zapadnom Balkanu u procesu približavanja EU.
- U našem narodu se kaže da je ponekad komšija značajniji od članova porodice koji daleko žive. Zato je bitno da komšije na Balkanu sarađuju - kazao je Damnjanović.
Potrebna reforma EU
Damnjanović je odbacio tvrdnje da je FPO stranka koja želi izlazak Austrije iz EU.
- Mi stalno govorimo da EU, kakva je sada, ne može da opstane, a to je dokazao i referendum u Velikoj Britaniji. Mi želimo reformu EU, smatramo da EU mora da se decentralizuje i da ne mogu sva pitanja da se rešavaju u Briselu, već da postoje stvari koje moraju da se rešavaju na nacionalnom, pa čak i na lokalnom nivou - objasnio je Damnjanović.
On je podsetio da je Slovenija, ne tako davno, blokirala Hrvatsku na putu u EU i da mu je drago što je sada Zagreb odustao od blokiranja otvaranja poglavlja Srbiji.
- Nadam se da će komšijski odnosi na Balkanu uskoro krenuti uzlaznom putanjom - naglasio je Damnjanović.