Pokolj u Nici: Zakazale francuske obaveštajne službe
Teroristički napad u Nici reakcija je islamističkih terorističkih organizacija koje gube ratove i pokušavaju da prenesu težište sukoba i kazne one od kojih gube, smatra stručnjak za borbu protiv terorizma Dževad Galijašević i dodaje da je Francuska ranjiva meta jer njene bezbednosne agencije očito nisu na nivou.
- Francuska se nije nešto pokazala u ovom ratu u borbi protiv terorizma, njene bezbednosne agencije očito nisu na nivou, koji treba da garantuje zaštitu francuskim državljanima i državi i zato se ti napadi najviše i dešavaju na tlu Francuske - rekao je Galijašević za Tanjug.
On smatra da je poslednji napad u Francuskoj bio očekivan, ako se ima u vidu izjava direktora obaveštajne službe Francuske od pre tri dana da postoje informacije prema kojim bi takvi napadi mogli biti očekivani. Ranjivost je, kaže Galijašević, i posledica neizgrađenog sistema bezbednosti EU, jedinstvenog koncepta bezbednosti, kakav ne postoji, kao ni jednistvena borba protiv terorizma
Pročitajte još:
* Masakr u Nici: 84 mrtvih, više od sto povređenih
* Stanovnik Nice: Pokolj na putu, tela su bila svuda (VIDEO)
- Istovremeno su nacionalne bezbednosne agencije oslabljene, ne postoji ni dovoljno čvrst koncept, one su oslabljene težnjama da se pravi nekakav zajednički koncept, koji nije napravljen - rekao je Galijašević.
BiH izvor problema sa teroristima
Takva je, smatra on, i slika Balkana- slabo razvijene bezbednosne agencije, opšte političke prilike koje pogoduju razvoju terorističke organizacije, nestabilnost...
- To je otprilike slika Balkana od Makedonije do Sarajeva i razvoj tih terorističkih organizacija mogu ponoviti ono što se dešava na ulicama Francuske - naglasio je Galijašević, koji BiH vidi kao izvor mnogih od tih problema. On tvrdi da iz BiH odlazi najviše boraca na sirijsko ratište i u ovom momentu ima najviše povratnika sa tog ratišta.
Galijašević podseća da je u poslednjih 18 meseci BiH imala nekoliko terorističkih napada- i ubistvo policajca u Zvorniku, napad na policiju Republike Srpske, napad na oružane snage BiH, koji se desio u Sarajevu.
- Neodvojiv od ovog događaja je i napad na komandanta, odnosno načelnika Štaba zajedničke komande, na generala Antu Jelača, kod Mostara, u tunelu Salakovac, bez obzira što je taj napad izveden pirotehničkim sredstvom, on je i te kako izazvao strah i zabrinutost, nakon smrti dva vojnika - rekao je Galijašević,
On ističe da je neodvojivo od toga i ono što se desilo u pokušaju ubistva i linčovanja premijera Srbije Aleksandra Vučića i smatra da međunacionalni odnosi, politike koje se vode iz Sarajeva, u stvari doprinose da borba protiv terorizma bude u drugom planu i da se mnoge opasne osobe kreću Balkanom.