Mir u Evropi nije garantovan
Nemački šef diplomatije Frank Valtner Štajnmajer rekao je na 75. godišnjicu napada nacističke Nemačke na SSSR da Evropi preti rizik od novih podela. On je zbog toga istakao da Evropljani moraju zajedno da čuvaju svoj mir.
- Mi Nemci smo beskrajno zahvalni za to što su nam ljudi u Rusiji, Ukrajini, Belorusiji i drugde u bivšem SSSR i pored zločina počinjenih u nemačko ime, pružili ruku pomirenja - napisao je u autorskom tekstu objavljenom u izabranim štampanim medijima u Rusiji, Ukrajini i Belorusiji.
Zahvalni smo "i za to što je iz traumatičnog iskustva rata i strašnog neprijateljstva, nasilja i varvarstva, patnje i progona, moglo ponovo da se rodi partnerstvo, pa čak i prijateljstvo", naveo je on.
Štajnmajer je rekao i da sećanje na zločine Drugog svetskog rata i nemačku krivicu ostaje nužna pretpostavka za pomirenje između Nemačke i tih zemalja. Samo zajedno, dodao je, moguće je održavati trajni i stabilni mir u Evropi.
Merkelova tera inat
Nemačka kancelarka Angela Merkel naglasila je posvećenost njene vlade jačanju istočnog krila NATO. To je istakla nekoliko dana nakon što je njen ministar spoljnih poslova Štajnmajer upozorio da "zveckanje oružjem" može da pojača napetosti sa Rusijom. Merkelkova je rekla da će Nemačka nastaviti angažovanje u redovnom dijalogu sa Rusijom, ali da, takođe, vidi "nove pretnje" u blizini Evrope i da je odlučna da poveća davanja za vojsku i ojača savezništvo u okviru NATO.
On je rekao da su dijalog i održavanje kontakata neophodni i danas kada je svet suočen sa migracijama, ali i terorističkim pretnjama i apelovao na lidere da izvuku prave pouke iz "naše zajedničke prošlosti".
- Mir u Evropi nije zagarantovan - ni danas! On će ostati samo ako zajedno budemo radili na tome, svakog dana! - upozorio je Štajnmajer.
Ruski predsednik Vladimir Putin, međutim, povlači paralele između prošlosti i sadašnjosti tvrdeći da Zapad i danas, kao i tada, želi da izoluje Rusiju.
- Lideri nekih zapadnih zemalja više su podržavali politiku zadržavanja prema Sovjetskom Savezu i pokušavali da ga stave u međunarodnu izolaciju - rekao je on.
NATO nemoćan
NATO u ovom trenutku ne bi bio sposoban da zaštiti baltičke zemlje u slučaju ruske invazije, ocenio je general Ben Hodžes, jedan od američkih vojnih komandanata u Evropi.
- Istina je da bi Rusija mogla brže da osvoji baltičke zemlje nego što bismo bi mogli da stignemo da ih branimo - rekao je američki general.
Putin je povukao paralele sa sadašnjošću rekavši da je Rusija "više puta izrazila svoju spremnost da razgovara" o zajedničkom odgovoru na međunarodni terorizam.
- Ali, kao ni pred početak Drugog svetskog rata, ne vidimo pozitivan odgovor. Naprotiv, NATO zaoštrava svoju agresivnu retoriku - naglasio je Putin.