Susedi preprečili put migrantima
Austrija i Mađarska zajedno će čuvati spoljnu granicu EU, dogovorili su se ministri odbrane i unutrašnjih poslova dve susedne zemlje.
Austrijski ministri su se sastali sa mađarskim resornim kolegama i najavili stvaranje radne grupe "kako bi organizovali zajedničku bezbednost spoljne (EU) granice" Mađarske, rekao je austrijski ministar odbrane Hans Peter Doskocil.
Radna grupa
- Konkretno smo se dogovorili da ćemo u roku od mesec dana uspostaviti radnu grupu za radno-tehničko organizovanje zajedničke zaštite spoljne granice, da bi to mogli potom primeniti - istakao je ministar odbrane Austrije.
Pročitajte još:
* Spas za izbeglice: "Sultan iz Beograda" i nova Balkanska ruta
Takođe je postignut dogovor da se razjasni kako će se ubuduće delovati u vezi takozvanih Dablinskih slučajeva. Isto tako je dogovoreno da unutar Evrope zatraže da se pitanja azila ubuduće rešavaju - izvan EU.
"Tema migracije je evropska i mora i može samo na evropskom nivou biti rešena. Neophodno je da postoji osigurani postupak izvan EU, kako bi se regulisanim programom izbeglice mogle primati", podvukao je Doskocil.
Evropska tema
Sve dok EU nije u stanju da preduzme odgovarajuće ispravne korake, Austrija i Mađarska će zajedno sa baltičkim i zemljama Višegrada, kao i drugima koji su spremni da podrže ovu ideju, podnositi ovu inicijativu u savetima EU, kako bi postala evropska tema, najavljeno je sa skupa ministara dve zemlje.
Ministar odbrane Mađarske Ištvan Simičko ponovio je stav da su dve zemlje svoje stavove približile po pitanju migracije.
"Mi ministri smo potvrdili da želimo da zaštitimo šengenske vrednosti i granicu", podvukao je on.
I Simičko je najavio da će uskoro mađarska i austrijska vojna policija čuvati zajedno granicu. "Mislim da je to veliki korak i nadam se da će EU uskoro da ga sledi", zaključio je on.
Doskocil: Sprečiti 400 km dugu ogradu
Ministar odbrane Austrije Hans Peter Doskocil namerava da uputi austrijske vojnike na granicu Mađarske, kako bi sprečio podizanje ograde duge 400 kilometara prema tom susedu, ali zauzvrat traži od mađarskog suseda primanje natrag izbeglica koje su preko te zemlje stigle u Austriju.
"Ako bi jednostavno gledali kako ilegalno krijumčarenje ljudi preko balkanske rute ka Austriji dalje raste i ako uvedemo uredbu o hitnim merama koja ne bi funkcionisala, onda u najgorem slučaju može doći do odluke o podizanju ograde prema Mađarskoj", ukazao je on i istakao da to ne želi i da zbog toga Austrija namerava da korača putem regionalne saradnje sa Mađarskom.