Iz Rumunije nišane Krim
Pored slanja bataljona u baltičke države i Poljsku, zapadna vojna alijansa i preko Rumunije vrši pritisak na Rusiju. Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg kaže da su ovih dana u Briselu ministri doneli "odgovarajuće odluke za jugoistočni region".
Reč je o ponudi Rumuniji za multinacionalnu brigadu koja će "olakšati aktivnosti NATO-a u vezi sa vežbama i merama bezbednosti".
Brigada se sastoji od rumunskih i bugarskih vojnika, sa kojima se mogu izvoditi vežbe drugih organizacija iz zemalja-članica ovog vojnog Saveza.
Nova misija na Mediteranu
Ministri odbrane razmatraju i novo angažovanje NATO-a u Sredozemnom moru, s obzirom na jačanje terorističkih snaga i izbegličku krizu, ali se još ne saopštava šta bi ta nova misija podrazumevala. Posle napada od 11. septembra 2001. godine, brodovi Alijanse su patrolirali Sredozemljem radi odbrane od ekstremista Al Kaide. Ta akcija je u međuvremenu zastarela, pa Alijansa sada traži nove zadatke i opravdanja za zveckanje oružjem.
Cilj pojačanog prisustva u Rumuniji je da se stvori nervoza u Moskvi, analizira portal Dojče virtšafts nahrihten. Rumunija izlazi na Crno more i samo 200 kilometara je udaljena od Krima. Sredinom maja, u Rumuniji je postavljeno još jedno uporište antiraketne odbrane Alijanse, što Moskva vidi kao pretnju. Rusija je inače Krim ugovorom osigurala kao mesto za stacioniranje svoje crnomorske flote.
Na pomenutom sastanku NATO ministara odbrane (kao uvodu u julski samit u Varšavi), najavljen je plan kojim se Rusija ciljano opkoljava, što jasno ukazuje da bi Zapad tiho i polako hteo da se oprosti od osnovnog sporazuma sa Rusijom, koji upravo zabranjuje trajno prisustvo trupa, pa će se one rotirati svakih šest do devet meseci, objašnjava pominjani nemački portal.