Britanski "Egzit" i "senka" nad Evropom (1): Tusk optužio elitu u EU
Najnovija anketa uoči referenduma o Bregzitu pokazuje da je 43 odsto Britanaca za ostanak u EU. Istraživanje je sprovela marketinška firma Opinijum, a anketa je obuhvatila 2.007 ispitanika, preneo je Rojters. Za izlazak iz EU izjasnio se 41 odsto anketiranih. Referendum je zakazan za 23. jun.
Međutim, londonski "Gardijan" je u svom ispitivanju došao do drugačijih rezultata. Ono pokazuje tesnu većinu (45:42) onih koji bi na jednom plebiscitu glasali za odlazak iz Evropske unije, što je vetar u leđa frontu Bregzit (raskid sa Unijom).
Sve to u situaciji kada je Britanija pod "kanonandom ekonomskih zastrašivanja" (piše "Independent") kojoj su Britanci podvrgunti od propagandnog aparata britanske vlade, posebno Ministarstva finansija, Centralne engleske banke, Međunarodnog monetarnog fonda i serije zvaničnih evroatlantskih institucija.
Anketa u "Gardijanu" očigledno je bila povod predsedniku Saveta Evrope Donaldu Tusku da izađe sa neuobičajeno kritičkim upozorenjem Evropljanima i - posredno - Britancima:
"Evropska politička elita živi u svetu iluzija i samo podstiče neraspoloženje ljudi (prema Uniji) u mnogim zemljama Zajednice", opominje Tusk. On optužuje istovremeno tu političku elitu EU da je odgovorna za porast evroskepticizma na Kontinentu. Po njemu, ta elita je obuzeta idejom "brzih i totalnih integracija", zaboravljajući pri tome da "obični građani Evrope ne dele ovakvo mišljenje, niti pak dele naš (briselski) entuzijazam".
Alarm
Tusk je otišao i dalje, pa tvrdi da dosadašnje širenje EU nije dalo željene rezultate, niti među Evropljanima "doprinosi privlačnosti Unije", nego se, naprotiv, senka razgradnje EU nadvija nad Evropom; vizija jedne evropske federacije ne izgleda mi najbolji odgovor na ovu opasnost. Mi moramo da (što pre) razumemo neophodnosti nastalog istorijskog momenta, alarmira Tusk briselsku elitu.
Donald Tusk je govorio pred odabranim skupom evropskih demohrišćana i lidera evropske desnice i naprosto šokirao prisutne optužujući ih da su opsednuti onim što on naziva "evropskom utopijom" - čvrsto integrisanom zajednicom u kojoj nema mesta za nacionalne države.
"Takva opsednutost", rekao je dalje Tusk ,"protivna je evropskoj istoriji i izaziva među građanima neraspoloženje (prema Uniji) koje se ne može jednostavno ignorisati kao nelegitiman populizam ekstremne desnice".
U istom tonu, Donald Tusk poziva nemačku kancelarku Angelu Merkel, predsednika Evropske komisije Junkera i druge lidere EU da hitno "promene strategiju" i prekinu sa njihovim "spontanim forsiranjem sve većih integracija EU".
Sutra - Britanski "Egzit" i "senka" nad Evropom (2): Mnogi neće "plan B"