"Zapad bi rado ukinuo sankcije Rusiji, ali..."
"Aktivna podrška sankcija koje je Zapad uveo Rusiji svakim danom slabi, ali SAD i Evropa nisu spremne da suviše brzo popuste i primorane su da manevrišu u pokušaju da spasu obraz" piše kolumnista Blumberga Leonid Beršidski.
Prethodno se spremnost za produženje sankcija održavala na nepopustljivim pozicijama SAD i nemačke kancelarke Angele Merkel, ali sada ima sve manje prepreka za ukidanje antiruskih mera, navodi se u članku.
Zamenik američkog državnog sekretara Viktorija Nuland pokušala je da ubedi ukrajinske zvaničnike da ispune svoj deo Minskog sporazuma, ali Kijev je pokazao izuzetnu beskompromisnost. Nepopustljivost u kombinaciji sa stalnom političkom krizom, nedostatak ekonomskih reformi i raširena korupcija doveli su do toga da je Ukrajina počela da gubi podršku Vašingtona, ističe autor članka.
Merkelova je u velikoj meri izgubila svoj politički kapital koji joj je omogućavao da se drži principijelnog stava po pitanju sankcija. Nakon što je insistirala na dogovoru sa Erdoganom, Nemci su shvatili da je politika kancelara puna dvostrukih standarda. Ovo se posebno odnosi na antiruske mere koje nemaju gotovo nikakvog smisla, ni ekonomskog, ni sa političke tačke gledišta, piše Beršidski.
Pročitajte još:
* "Amerika više ne vlada svetom"
* "Merkelova je kriva što je Evropa postala zavisna od Turske"
Diplomatski odnosi između Rusije i Nemačke postaju intenzivniji, a predstavnici biznisa su odavno govorili o potrebi da se sankcije ukinu. Ali čak i ako se Zapad ne odluči za formalno ukidanje ograničenja, on može da krene težim putem, rekao je novinar.
Politički lideri EU više puta su izjavili da sankcije neće biti ukinute do potpunog ispunjenja Minskog sporazuma. Ali oni nikada nisu govorili o tome da ne mogu da promene "meni sankcija“, dodaje autor članka.
Ne tako davno EU je tajno primorao svoje banke i sistem plaćanja Juroklira da se drži podalje od ruskih obveznica. Ako Brisel uspe da se uzdrži od takvog pritiska, podstaći će sekundarno trgovanje i pomoći Rusiji da privuče strane investitore.
Uprkos činjenici da će ovog leta sankcije, najverovatnije, biti produžene, njihovo slabljenje bi moralo da počne već u narednim mesecima, zaključuje novinar.