SAD ili SSSR: Ko je imao jaču vojsku u Hladnom ratu?
Dok se tokom trajanja Hladnog rata mitski pričalo o moći dve suprotstavljene snage, iz današnje perspektive možemo da zaključimo jedno - odnos snaga SAD i SSSR je oscilirao, barem tako tvrdi Igor Markov, profesor iz Mičigena.
On u tekstu koji je objavio na portalu Quora objašnjava da je sudbina ekonomije Sovjetskog Saveza zavisila od veoma osetljive cene nafte. Od 1945. godine, pre Hladnog rata, SSSR je imao najsnažniju kopnenu vojsku, a nakon što je Amerika povukla većinu svojih trupa u suštini je dominirala Evropom.
Naime, Amerika je imala svoje trupe u Evropi, ali je Sovjetski Savez prevladao kada je u pitanju broj tenkova.
Neosporno je da je Amerika imala najjaču mornaricu i da je njen uticaj na Pacifiku i Atlantiku bio dominantan, što se nije promenilo ni tokom Hladnog rata, navodi Markov. Dok se pomorska tehnologija menjala, Sovjetski Savez je ulagao sve napore kako bi modernizovao mornaricu, smatra on.
Tokom 1945. godine odnos snaga kada su u pitanju vazduhuplovne jedinice bio je ravnomeran. Ipak, mora se priznaci da protivvazdušna odbrana SAD i Velike Britanije bila za nijansu bolja. Tehnologija koja se munjevito razvijala napravila je veliki pomak kada su u pitanju vazduhoplovne snage. Ipak, SSSR je zaostajao zbog sistemske slabosti digitalne elektronike, objašnjava Markov.
Pročitajte još:
* Pakleni plan Amera: Atomska bomba za Sovjetski Savez
* Regan "razoružao" Ruse uz pomoć špijunskog romana
* "Kaspijska zver": Ruski tajni projekat koji je prestravio CIA-u
Rana faza razvoja nuklearnog oružja uticala je odnos snaga u velikoj meri. SAD su razvile nekoliko kategorija nuklearnog oružja, uključujući i oblast vazdušne odbrane i strategiju za blokiranje u slučanju napredovanja Sovjeta kroz Fulski koridor i to uz pomoć taktičkog nukelarnog naoružanja. Rezultat toga je bio da sovjetske kopnene snage u Evropi nisu u potpunosti mogle da ostvare svoj potencijal.
Tokom ’70-tih i ’80-tih SAD razvija rakete srednjeg dometa, protivtenkovsko oružje, robustne avione i helikoptere kako bi neutralisale pretnju koja dolazi iz istočno evropskih zemalja.
U ranim I srednjim fazama hladnog rata, SSSR je imao veći broj nuklearnih projektila, ali se to delimično može objasniti većim brojem raketa i bojevih glava koje su nepouzdane.
Tek mnogo godina kasnije pokazalo se kao neistinito verovanje SAD da je tokom rata Sovjetski Savez stekao prednost u kreiranju strateških aviona bombardera, ali i raketnog naoružanja.