Petak 22. 11. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Sreda 18.05.2016.
10:38
Vestionline A

SAD ili SSSR: Ko je imao jaču vojsku u Hladnom ratu?

Dok se tokom trajanja Hladnog rata mitski pričalo o moći dve suprotstavljene snage, iz današnje perspektive možemo da zaključimo jedno - odnos snaga SAD i SSSR je oscilirao, barem tako tvrdi Igor Markov, profesor iz Mičigena.

commons.wikimedia.org/National Archives
Sovjetski i Američki tenkovi jedni naspram drugih na prelazu Čarli na Berlinskom zidu

On u tekstu koji je objavio na portalu Quora objašnjava da je sudbina ekonomije Sovjetskog Saveza zavisila od veoma osetljive cene nafte. Od 1945. godine, pre Hladnog rata, SSSR je imao najsnažniju kopnenu vojsku, a nakon što je Amerika povukla većinu svojih trupa u suštini je dominirala Evropom.

Naime, Amerika je imala svoje trupe u Evropi, ali je Sovjetski Savez prevladao kada je u pitanju broj tenkova.

Neosporno je da je Amerika imala najjaču mornaricu i da je njen uticaj na Pacifiku i Atlantiku bio dominantan, što se nije promenilo ni tokom Hladnog rata, navodi Markov. Dok se pomorska tehnologija menjala, Sovjetski Savez je ulagao sve napore kako bi modernizovao mornaricu, smatra on.

Tokom 1945. godine odnos snaga kada su u pitanju vazduhuplovne jedinice bio je ravnomeran. Ipak, mora se priznaci da protivvazdušna odbrana SAD i Velike Britanije bila za nijansu bolja. Tehnologija koja se munjevito razvijala napravila je veliki pomak kada su u pitanju vazduhoplovne snage. Ipak, SSSR je zaostajao zbog sistemske slabosti digitalne elektronike, objašnjava Markov.

Rana faza razvoja nuklearnog oružja uticala je odnos snaga u velikoj meri. SAD su razvile nekoliko kategorija nuklearnog oružja, uključujući i oblast vazdušne odbrane i strategiju za blokiranje u slučanju napredovanja Sovjeta kroz Fulski koridor i to uz pomoć taktičkog nukelarnog naoružanja. Rezultat toga je bio da sovjetske kopnene snage u Evropi nisu u potpunosti mogle da ostvare svoj potencijal.

Tokom ’70-tih i ’80-tih SAD razvija rakete srednjeg dometa, protivtenkovsko oružje, robustne avione i helikoptere kako bi neutralisale pretnju koja dolazi iz istočno evropskih zemalja.

U ranim I srednjim fazama hladnog rata, SSSR je imao veći broj nuklearnih projektila, ali se to delimično može objasniti većim brojem raketa i bojevih glava koje su nepouzdane.

Tek mnogo godina kasnije pokazalo se kao neistinito verovanje SAD da je tokom rata Sovjetski Savez stekao prednost u kreiranju strateških aviona bombardera, ali i raketnog naoružanja.

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
ovan21. 3. - 20. 4.
Susret ili rasprava sa jednom osobom na vas počinje da deluje zamorno. Osećate blagu rezignaciju, jer poslovni događaji ne idu u željenom pravcu. Ipak, nemojte dozvoliti da u vama prevlada nesigurnost i depresivno raspoloženje. Prijaće vam susret sa jednom bliskom ili dragom osobom, koja donosi vesti.
DNEVNI HOROSKOP
bik21. 4. - 21. 5.
Budite promišljeni pred osobom koja vas je zaintrigirala svojom pojavom ili pričom o poslovno finansijskoj saradnji. Konsultujete svoje saradnike, pre nego što donesete neku zvaničnu odluku. Više glava potencijalno može da smisli bolje rešenje. U susretu sa voljenom osobom, trebate uživati u ljubavi.
DNEVNI HOROSKOP
blizanci22. 5. - 21. 6.
Delujete optimistično i očekujete pozitivne odgovore. Međutim, trenutna situacija na poslovnoj sceni ne zavisi prvenstveno od vaše volje ili uticaja. Pravilno procenite redosled poteza i nemojte dozvoliti da vas neko preduhiti. Važno je da pažljivije birate reči koje izgovarate pred svojim partnerom koji je nervozan.
  • 2024 © - vesti online