Zašto Rusija sve više liči na dvoglavog orla?
Poziv ruskom predsedniku Vladimiru Putinu u Pariz u oktobru na svečano otvaranje pravoslavnog sabora, pored kojeg će se nalaziti ruski kulturni centar, pomoći će da se razbije led u diplomatskim odnosima Zapada i Moskve, piše Nikola Bavere u listu "Figaro".
Bez obzira na najtežu krizu u kojoj se sada nalazi ruska ekonomija, opasno je potcenjivati snažan strateški i geopolitički značaj Putina. Zapad treba da se seti da Rusija, bez obzira na "bedu naroda, jača snagu države", upozorava autor.
Tri stuba Putinove vlasti
Po mišljenju francuskog komentatora, nova Rusija više nego ikad liči na dvoglavog orla:
- Sa jedne strane, ekonomija i društvo se nalaze u krizi, dok sa druge neverovatni strateški i diplomatski uspesi potvrđuju prognoze onih koji daju Rusiji status regionalne sile - smatra Bavere, prenosi Sputnjik.
Pročitajte još:
* "Ruskoj i sirijskoj armiji svi treba da čestitaju"
* Zapad priznao: Rusi su slomili džihadiste, ipak...
* Amerika misli da Rusija "krvari", ali Moskva nije slomljena
Svoju vlast Putin je izgradio na tri stuba, objašnjava "Figaro": uspostavljanje jake državne vlasti u Rusiji, protest protiv uspostavljenog svetskog poretka pod rukovodstvom SAD nakon Hladnog rata, kao i privremeni napredak ekonomije zahvaljujući visokoj ceni nafte koja je omogućila da se poveća kupovna moć Rusa i formira srednja klasa.
Ipak, danas se "prvi stub ruši pod pritiskom korupcije, dok se treći nakrivio zbog recesije", navodi se u članku. Zajedno s tim, kako piše autor, "američka noćna mora" ide pod ruku sa diplomatskim i strateškim uspesima. Bez obzira na sve ekonomske poteškoće, Rusija je za dve godine praktično razrušila novi evropski poredak formiran posle Hladnog rata i pokazala "zadivljujuću demonstraciju sile" u Siriji i Nagorno-Karabahu, piše "Figaro".
- Moskva je uspela da povrati vodeću ulogu na diplomatskoj areni - naglašava Bavere.
Modernizacija vojske
U okviru programa modernizacije vojske, vojni budžet Rusije je porastao sa 70 do 92 milijardi dolara, dostigavši četiri odsto BDP-a, podseća "Figaro". Pritom, na prvom planu je bilo postavljeno smanjenje sastava ljudstva i prelazak na profesionalnu vojsku, kao i modernizacija naoružanja sa akcentom na brzo reagovanje i upotrebu oružja na daljinu. Uspešna demonstracija ruske vojske u Sirije "još više je zgusnula atmosferu Hladnog rata", koja pomera Evropljane iz ležišta, navodi se u članku.
- Na strateškom planu mešanje Rusije je postalo efikasnije od zapadnog. Rusi su podsetili da je dobro ako se dobro cilja, ali je još bolje jako udariti - naglasio je autor.
Diplomatski uspesi
Na političkom planu Rusija je uspela da spasi režim Bašara el Asada, dok je u diplomatskom uspela da predstavi sebe kao ključnog partnera u Evropi i na Bliskom istoku, konstatuje francuski novinar.
Po mišljenju autora, Zapad ne treba da potcenjuje taj moćni prodor koji je Putin uspeo da izvrši poslednjih godina, bez obzira na ekonomske poteškoće.
- Odlučna politika Kremlja stvara pretnju napretku tzv. alternativnog režima i radikalnog revidiranja svetskog poretka, koji je nastao nakon Hladnog rata, još jednom dokazujući da se čak ni u ime borbe protiv terorizma ne smeju zatvarati oči na strateški rizik od buđenja imperijalizma - zaključuje Bavere u "Figaru".