VIDEO: Turska sarađuje sa Islamskm državom, evo i dokaza
Rusi su već nekoliko puta optužili Turke da posluju sa teroristima. Televizija "Raša tudej" sada ima nove dokaze da ta saradnja i dalje postoji. Naime, Demokratske snage Sirije, u čijim su redovima borci kurdskih odreda narodne samoodbrane, oslobodili su naftno izvorište Džubejsa koje je bilo pod kontrolom Islamske države oko dve godine. Teroristi su naftu izvozili u Raku, a potom prodavali gorivo Turskoj za dolare ili ga menjali za oružje.
Snimateljska ekipa "Raša tudeja" bila je na oslobođenim naftnim objektima. Kako prenose, naftno nalazište Džubejsa dve godine je bilo u rukama terorista ID-a. Oprema za crpljenje nafte je za to vreme propala, mnogo toga je razoreno.
Pročitajte još:
* VIDEO: Evo dokaza da Turci sarađuju sa džihadistima
* VIDEO: Teroristi uništavaju turski tenk
Nedavno su Demokratske snage Sirije oslobodile ovu teritoriju od terorista i sada lokalne vlasti pokušavaju da obnove rad bušotina. Kada su u Šadadi i Džubejsu došli ekstremisti, naftni objekti su se našli u rukama stranih plaćenika.
- Kada se ova oblast našla pod kontrolom Islamske države strani borci su počeli da izvoze naftu u Raku, na granični prelaz Tel Abjad. Gorivo su prodavali Turskoj za dolare ili su ga menjali za oružje. Pored nafte, trgovali su i istorijskim vrednostima - ispričao je za RT lokalni žitelj Gazi Husein.
U Mosulu su borci zaplenili stotine cisterni koje su iskoristili za transport nafte prema turskoj granici preko Rake.
- Sve naftne cisterne su bile iz Iraka. Punili su ih naftom iz sirijskih izvorišta. Odatle su ih vozili u Raku, a zatim u Tursku - saopštio je drugi svedok ovih događaja Amir el Hadž.
Svakoga dana nalazište nafte i gasa Džubejsa donosi 2,2 miliona kubnih metara gasa i 80.000 barela sirove nafte.
- Istisnuli smo odatle borce Islamske države. Oni su ovde sve razrušili, pokrali su naftu i benzin. Došli smo mi, Demokratske snage Sirije, kako bismo zaštitili izvorišta, da bi ih posle obnove zemlje bilo moguće iskoristiti za dobrobit sirijskog naroda - ispričao je za RT borac Matin Karzero.
Rastojanje naftovoda između Šadadija i naftno-prerađivačkog zavoda u Homsu je oko 500 kilometara. Demokratske snage Sirije uspostavile su kontrolu nad njim u februaru. Sada nameravaju da obnove rad izvorišta.
Džubejsa je jedno od ključnih naftnih izvorišta koje je donosilo veliki prihod džihadistima. Teroristi su, po svoj prilici, prevozili crno zlato u Raku, a zatim prodavali gorivo Turskoj.