Balkan zadužen za prljave poslove?
Evropska unija prekršila je sopstvene konvencije o ljudskim pravima kao i Ženevsku konvenciju o izbeglicama, sklopivši ugovor s Turskom o vraćanju izbeglica i migranata s grčke teritorije, navodi se u rezoluciji usvojenoj u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope u Strazburu, koju čine delegacije 47 zemalja, uključujući i Srbiju.
Poslanici su izglasali dve rezolucije na osnovu izveštaja koje je podnela Holanđanka Tineke Strik: jednu o ljudskim pravima izbeglica i migranata na zapadnom Balkanu i drugu, o položaju izbeglica i migranata u okviru ugovora EU-Turska. Obe rezolucije izričito kritikuju politiku EU i njeno rešavanje migrantske krize preko balkanskih zemalja ili Turske.
Nema para, nema ljudi
Izvestilac Tineke Strik navodi činjenicu da obećane milijarde za zbrinjavanje izbeglica u Turskoj još nisu stigle, a pomoć Grčkoj u osoblju ni izdaleka nije dovoljna da bi se ispoštovale procedure za podnošenje zahteva za azil i rešavanje za svakoga pojedinačno o vraćanju u Tursku. EU je do sada poslala samo nekoliko desetina službenika u Grčku, tako da tražilac azila mora da čeka bar tri meseca na odgovor.
Pozivaju BJR Makedoniju, Srbiju, Hrvatsku i Sloveniju, kao i Grčku i Austriju, da poštuju Evropsku konvenciju o ljudskim pravima i ne proteruju tražioce azila, ali i da policije i bezbednjaci ne primenjuju prekomernu silu. Zemlje Zapadnog Balkana pozvane su da ne vraćaju tražioce azila u države gde im nije zagarantovana zaštita u skladu s Evropskom konvencijom o ljudskim pravima i Ženevskom konvencijom o izbeglicama.
Ističući da je reč o institucionalnoj krizi EU koja očigledno odbija da poštuje svoju konvenciju, švajcarski poslanik Alfred Her ocenio je tokom rasprave da Brisel vodi "vrlo licemernu politiku".
- Austrija je zatvorila svoje granice. Kritike se upućuju Srbiji i Makedoniji, ali u suštini postoji zadovoljstvo zato što one obavljaju prljav posao - rekao je Her.
On je postavio pitanje kako Savet Evrope, kao panevropska organizacija za ljudska prava, može da primora EU da poštuje evropsku konvenciju o ljudskim pravima.
Iako je u utorak u istoj Skupštini predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker tvrdio da Evropa "nije izgubila dušu" sklapajući ugovor s Turskom, u rezoluciji se izričito kaže da je taj ugovor u suprotnosti s Evropskom konvencijom o ljudskim pravima. Pri tom, niti Grčka ima administrativne mogućnosti da ispoštuje proceduru rešavanja zahteva za azil, niti je Turska "sigurna zemlja" da bi EU u nju mogla da vraća izbeglice iz Grčke. Uz sve to, Turska nije potpisnica Ženevske konvencije u celini.