Manje slobode u ime bezbednosti
Posle pet godina odlaganja, poslanici u Evropskom parlamentu usvojili su juče predlog Evropske komisije o osnivanju Evropske baze podataka o putnicima u avionskom civilnom saobraćaju na linijama između EU i trećih zemalja, tzv. PNR.
Ova odluka obavezaće avioprevoznike da prenesu podatke o imenima putnika, datumima njihovog putovanja, brojevima telefona i mejlovima. Ovi podaci čuvaće se pet godina i biće na raspolaganju državama EU i njihovim saveznicima, pre svih SAD.
Zvanično, cilj osnivanja ove baze podataka jeste mogućnost praćenja osoba osumnjičenih za terorizam i ukrštanja podataka o njima. Zagovornici uspostavljanja PNR tvrde da će to dati mogućnost lakšeg praćenja odlazaka dobrovoljaca u Siriju i povratka iz nje.
Američka trgovina
Za razliku od političara, francuski stručnjaci za bezbednost gotovo jednoglasno tvrde da PNR predstavlja "praznu priču" političara i da je suština da se metode obaveštajnih službi izmene i uz upotrebu modernih tehnologija - vrati terenski obaveštajni rad. Nejasno je ko garantuje da se američke službe kao NSA neće služiti ovim podacima u komercijalne svrhe i prodavati ih klijentima iz domena industrijske špijunaže, čime se ova agencija inače bavi još od 2000. godine.
Protivnici PNR ukazuju da se nijedan od četrdesetak terorista umešanih u napade u Evropi poslednjih meseci - nije vozio avionom! Ni krvoproliće na aerodromu u Briselu ne bi sprečila ovakva baza podataka jer su se eksplozije dogodile u delu gde nema kontrole identiteta ni prtljaga, tamo gde se putnici čekiraju i predaju prtljag.
Direktiva o evropskoj bazi podataka izglasana je paralelno sa tekstom koji sadrži precizne norme o upotrebi ličnih podataka u policijske ili pravosudne svrhe, u atmosferi straha od ponavljanja napada kakav je bio onaj u Briselu. Francuska vlada je apelovala na evropske poslanike da izglasaju ovu direktivu, a premijer Vals došao je uoči glasanja u Strazbur.