Britanija pred referendum (1): Dan odluke o sudbini Evrope
Dan odluke - 23. jun - približava se brže od mnogih drugih dana u novijoj istoriji Britanije i Kontinenta; te subote Ostrvo odlučuje na koju će stranu i da li će da i dalje ostane u Evropskoj uniji. Ako odluči da izađe, sve opcije se otvaraju, naročito ona koja postavlja pitanje da li će sama EU, ovakva kakvu je poznajemo, definitvno da ode u istoriju?
Na samom Ostrvu u toku je burna kampanja dva suprotstavljena tabora. Blok pod nazivom "Britanija jača u Evropi" nada se da će, uz podršku evrofilnih političkih partija u zemlji i samog premijera, Dejvida Kamerona, Britanija, ipak, odlučiti da ostane u toj Zajednici kakvu je Kameron, posle dugih pregovaranja sa Briselom, nedavno ponudio građanima. Po mnogima, međutim, nije iz Brisela doneo ništa naročito novo, pogotovo ništa "reformisano".
Blok pod naslovom Baza za odlazak, zajedno sa pokretom Glasaj za odlazak u kome izrazito evroskeptična partija, Najdžela Faraža - UKIP (Nezavisna partija Ujedinjenog kraljevstva) igra centralnu ulogu, takođe gaji nadu da će 24. juna Britanija osvanuti bez "briselskih okova", vratiti deo otuđenog suvereniteta i početi da sama odlučuje o svojoj budućnosti, "ratosiljana skupe, nadnacionalne EU birokratije".
Prema dogovorenim pravilima, vrhovno telo koje nadgleda odvijanje referendumske kampanje ima zadatak da odabere i verifikuje samo jedan blok iz svake opcije. Ta dva bloka će onda da zvanično vode bitku za glasove Britanaca. Tako izabrani politički blok imaće pristup državnom fondu od 600. 000 funti, za troškove propagande ;s tim što ukupna utrošena suma za lobiranje ne može da bude veća od sedam miliona funti, a državni fond moći će da se utroši isključivo na medijsku propagandu, rasturanje letaka pod domaćinstvima i plaćanje prostora za mitinge.
Škoti za EU
Vladajuća partija u Škotskoj - Škotska nacionala partija (SNP) opredelila se već za ostanak Škotske u EU što bi - uzgred rečeno - dovelo u pitanje celokupnu Uniju Britanskog kraljevstva, ukoliko bi se na referendumu ostatak zemlje (Vels, Severna Irska i Engleska) odlučio da raskine sa Briselom. SNP je odlučila da vodi nezavisnu referendumsku kampanju.
Očekuje se da Britanija jača u Evropi ima šansu da jedina dobije mandat za vođenje proevropske kampanje. Ovaj blok je već podneo prijavu Centralnoj komisiji. U prijavi tvrdi da ima obezbeđenu podršku etabliranih stranaka - Laburističke partije, Liberalnih demokrata, Plejd kimru partije (Vels) i vodeće partije u Severenoj Irskoj - Demokratske partije unionista.
Na čelu ovog konglomerata nalazi se premijer Britanije, Dejvid Kameron koji se konacnco pokazao kao otvoreni evrofil.
Blok Baza za odlazak treba tek da podnese prijavu Komisiji, ali se već zna da će to zvanično da uruči, Najdžel Faraž, vođa ekstremno evroskeptične UKIP. Faraž, zanimljivo, ima podršku i jednog dela aktivista iz bloka evrofila. To su većinom nezadovoljnici iz vrha Kameronove Kozervativne partije, deo aktivista Laburističke partije i znatan deo članstva Demokratskih unionsita (Severna Irska).
U Londonu kruže informacije da blok Britanija jača u Evropi uživa aktivnu finansijsku podršku iz Brisela gde se strahuje da bi izlazak Britanije iz unije bio početak kraja same EU.
SUTRA: Britanija pred referendum (2): Minimalna prednost evroskeptika