Ponedeljak 23. 12. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Utorak 29.03.2016.
09:00
Vestionline A

Ovi problemi mogu dovesti do potpunog sloma EU

Evropska unija je bila plemenit san, ali kao što je to slučaj sa većinom snova, problem je kada se suoči sa realnošću. Nije jednostavno održati ekonomsko jedinstvo i jedinstvenu monetranu politiku među državama od kojih svaka postavlja svoju fiskalnu politiku, piše Biznis insajder.

pixabay.com
Da li će Evropska unija preživeti izazove sa kojima se suočava?

Dug država koje su članice EU je bio prvi znak da se nešto loše dešava. Nemačka je nekoliko godina davala kredite siromašnijim zemljama evrozone, kako bi mogli da kupe robu poreklom iz Nemačke.

Druge nacije, koje izvoze u okviru EU su učinile isto, pa je takav disbalans u trgovini morao da se odrazi negde. I jeste, u dugovima država kao što su Grčka, Italija, Španija, Portugal i Irska. Ako se tome dodaju i političke tenzije koje proizilaze iz krize migranata i rizika od Breksita, kolaps Evrope postaje realna opcija.

Ovo su najveći rizici sa kojima se EU suočava danas:

pixabay.com
Kolaps italijanskih banaka opasnost za celu Evropu

Kriza italijanskih banaka

Italija verovatno zadaje najviše glavobolje EU. Njen bankarski sistem se urušava zahvaljujući lošim kreditima. neotplaćeni krediti čine skoro 20 odsro ukupnog italijanskog bankarskog sistema.

Neke banke na jugu zemlje imaju čak 40 odsto neotplaćenih kredita. Kolaps italijanskog bankarskog sistema je rizik za celu Evropu. Italija je osma najjača ekonomska sila na svetu, samo za nijansu slabija od Indije. Njen ekonomski uticaj na Evropu, ali i na globalnu ekonomiju, doveden je u pitanje.

Tanjug/AP
Grčka važna zbog kontrole ulaska izbeglica ka zemljama EU

Uloga Grčke

Ako se poredi sa Italijom, Grčka je trenutno u boljem položaju jer je važna iz drugih razloga. To je glavna kapija EU kroz koju su bežali Sirijci i Iračani, pokušavajući da uđu u Evropu. Bogatijim zemljama je neophodno da sarađuju sa Grčkom kako bi mogle da kontrolišu talase izbeglica.

Grčka je sada nulta tačka za dve krize koje pogađaju Evropu poslednjih nekoliko godina: dužničke krize i insistranje Nemačke na strogom rešenju i reakcije na talas migracija ljudi iz ratom razorenih zemalja. Kriza migranata je humanitarna katastrofa, a situacija se pogoršava. Ipak, EU je sve, samo ne paralizovana.

Reuters
Ograde i zidovi zbog izbeglice doveli do sloma Pengena

Kraj Šengena

Napad u Parizu krajem 2015. godine rezultiralo je strožom kontrolom granica, koje su prethodno bile otvorene. Teroristički napadi su ubedili Evropljane da migracija muslimana pretnja po bezbednost. Početna dobrodošlica se pretvorila u strah. Jedan od ključnih lidera EU, nemačka kancelarka Angela Merkel, našla se pod pritiskom birača koji se protive migrantskoj politici.

Reuters
Turska ucenjuje EU izbeglicama, i dobro joj ide...

Turska kao članica EU

EU očajnički traži rešenje, pa razmišlja da prihvati Tursku u svoj članstvo, kako bi ova zemlja zadržala dobar deo migranata u okviru svojih granica. Ulazak Turske u EU može da blokira Kipar. To jeste malo ostrvo, ali ima podjednako pravo glasa kao i Francuska i Nemačka. Ovde je jedino rešenje da velike ekonomske Evropske sile nametnu svoju volju manjim državama.

Kipar, s druge strane, ima potpuno pravo na veto jer Turska ne priznaje kiparske pasoše niti dozvoljava avionima da slete, kao i brodovima da se usidre na njenoj teritoriji. EU će, najverovatnije, ignorisati probleme Kipra i okrenuti se drugim problemima.

Reuters
Ako Velika Britanija napusti Evropu, biće to opasna situcija

Brexit

Još jedna pretnja EU je i referendum koji će Velika Britanija održati ovog leta, a tiče se njenog opstanka u EU.

Ukoliko bi ova članica napustila EU to bi bio opasan presedan. Godinama kasnije bi se osećale posledice po svetsku trgovinu i kretanje valuta.

Neizvesna budućnost EU

Postoje dva moguća ishoda za izlazak iz finasijske krize koja potiče od nagomilanih dugova članica EU i nebalansiranih budžeta. Ako bi evropska elita želela da vidi ujedinjenu Evropu, moraće da preuzme dug svih zaduženih zemalja i da ga po nekoj čudnoj formuli, koja bi se dopala samo nekom evropskom birokrati podeli među članicama. Svaka država bi morala da napravi rebalans budžeta.

Međutim, podelom duga, evro bi počeo da slabi. Naravno, i Nemačka bi morala da učestvuje u ovome. Ali zašto bi to uradila kada 40 odsto njenog BDP-a proizilazi iz izvoza, a polovinu proizvoda prodaje članicama EU.

Drugi scenario je da države neće znati kako da se izbore sa dugovima, pa će se svaka vratiti svojoj valuti. Te nove valute bi bile verovatno mnogo slabije u odnosu na nemačku marku koja bi se ponovo uspostavila.

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
škorpija24. 10. - 22. 11.
Nečije namere ne zvuče dovoljno iskreno, stoga pažljivije analizirajte osobu koja plasira neobičnu priču. Kada situaciju na poslovnoj sceni posmatrate sa različitih aspekata, biće vam jasnije na koji način treba da rešavate svoje dileme. Komentari koje čujete od bliske osobe deluju pozitivno na vaše samopouzdanje.
DNEVNI HOROSKOP
rak22. 6. - 22. 7.
Ukoliko želite dobro da razrešite poslovni nesporazum sa jednom osobom, budite dovoljno efikasni i odlučni. Preduhitrite saradnike koji računaju na vašu neinformisanost o poslovnim prilikama. Važno je da jasno definisete svoje ciljeve. Imate utisak da vaš ljubavni život lagano stagnira i da nije interesantan.
DNEVNI HOROSKOP
strelac23. 11. - 21. 12.
Neko sumnja u vase praktične sposobnosti i poslovni ishod, ali niz prednosti se nalazi na vašoj strani. Ne treba da ubeđujete saradnike u svoje dobre namere ili poslovne sposobnosti, sačekajte na završnicu koja donosi uspešne rezultate. Ukoliko vam je stalo da privučete nečije interesovanje, jako se potrudite.
  • 2024 © - vesti online