"Turska sve više liči na Siriju"
Sukob turske vojske i kurdskih pobunjenika na jugoistoku Turske eskalira, zbog čega situacija u Turskoj sve više podseća na onu u Siriji, navode svetski mediji.
"Dijarbakir je pod blokadom"
"Lokalni stanovnici koji su napustili Dijarbakir, nezvaničnu prestonicu turskog Kurdistana, ne mogu da prepoznaju ulice grada u kom su nekad živeli - uske uličice pod ruševinama, spaljene kuće iz kojih se vije dim", navode mediji.
"Grad je de fakto pod blokadom turske vojske, ovde su se vodili najžešći sukobi između snaga državne bezbednosti i boraca u Turskoj zabranjene Radničke partije Kurdistana, pišu evropski listovi.
- Sve je to podsećalo na Siriju. Skupili smo nešto stvari za decu i pobegli. Tamo ništa nije ostalo - kaže stanovnica Dijarbakira koja je morala da napusti grad u jeku oružanog sukoba.
" Brisel ima svojih briga sa sukobima u Siriji i Iraku i ljudima koji beže od njih, ali tihi građanski rat pretvara neke delove turske u mesta koja liče na Siriju. Ankara ima probleme ne samo sa sirijskim već i sa svojim, turskim izbeglicama - prema ocenama EU, u Turskoj je od avgusta više od 400.000 stanovnika pobeglo iz svog mesta boravka", navode mediji.
Osim Dijarbakira, stradao je i grad Džizre - prema ocenama lokalnih vlasti, grad je napustilo između 100.000 i 120.000 stanovnika.
"EU ne kritikuje Ankaru zbog borbenih dejstava protiv PKK, koju u Briselu takođe smatraju terorističkom organizacijom, bez obzira na to što mnoge evropske zemlje podržavaju borbeni ogranak kurdske partije - Odrede narodne samoodbrane koji se bore na prvoj liniji protiv Islamske države", tvrde mediji.
- Kakvu pomoć ta država može da pruži izbeglicama ako ubija svoje građane i stvara izbeglice unutar svoje zemlje? Zar oni (EU) ne razumeju da ako se kurdski sukob pretvori u rat, Turci i Kurdi mogu da potrče u Evropu - pita se Sibel Jigitalp, koji predstavlja kurdsku Demokratsku partiju naroda u turskom parlamentu, a prenose mediji.