"Nikad više u Srbiju"!
Zbog stotina hiljada izbeglica koje se kreću ka Evropi, malo ko se u Nemačkoj seća onih desetina hiljada zahteva za azil ljudi sa Balkana. Međutim, neki od njih ne odustaju ni danas, pišu nemački mediji.
Srbija kao "sigurna država"
Sve je počelo sa uvođenjem bezviznog režima. Ono čemu su se radovali građani voljni da putuju Evropom, dovelo je najpre do stalnog porasta zahteva za politički azil u Nemačkoj, a potom i do restriktivnih mera Nemačke, navode nemački portali.
Bezvizni režim uveden je za Srbiju, Makedoniju i Crnu Goru pre šest godina, a godinu dana kasnije istu privilegiju su dobile Albanija i Bosna i Hercegovina. Među ljudima koji su socijalno, etnički ili na bilo koji drugi način marginalizovani pročulo se da se do Nemačke može doći bez većih prepreka i tamo ostati najmanje šest meseci ako se podnese zahtev za azil.
Nemačka Vlada je 2014. i 2015. reagovala nalepnicom "sigurna zemlja porekla" za svih pet navedenih zemalja. "Sigurne države" su one za koje nemačka vlada smatra da ne vrše politički progon, a odbijenim podnosiocima zahteva za azil u njima ne preti "kažnjavanje koje bi bilo povreda ljudskog dostojanstva".
Uzalud su mediji ponekad skretali pažnju na probleme. Recimo "Štern" je konstatovao da na Kosovu diskriminišu Rome, a policija je nasilna, da su u Crnoj Gori često ugroženi nezavisni novinari, a u Albaniji devojčice i žene, dok organi bezbednosti skoro svakodnevno nekoga zlostavljaju.
Loš položaj Roma
Na Balkanu su Romi socijalno ugroženi i često diskriminisani. Međutim, prema procenama jednog dela stručnjaka, ne postoji sistemska diskriminacija ili brutalni napadi kao u zemljama Evropske unije, Mađarskoj, Slovačkoj, Češkoj i Francuskoj. Rasizam prema Romima je, prema istim procenama, manji u Makedoniji nego u članici EU Bugarskoj.
Ipak, neki Romi ne odustaju. Novinar evangeličke novinske agencije "epd" razgovarao je sa ljudima koji ilegalno borave u Nemačkoj, u provincijskom gradiću na zapadu zemlje. Redakcija im je zaštitila identitet i nazvala ih Violeta i Dragan Demirović. Violeta je trudna, izgleda iscrpljeno, nema medicinsku zaštitu. Njen muž kaže:
- Neću više nikad u Srbiju, muka mi je i kad pomislim na to. On dodaje da su iz romskog naselja na rubu Beograda normalno otišli u Nemačku, ali da su onda ilegalno ostali. U Srbiji su izgubili sina u saobraćajnoj nesreći. Prijatelji čoveka koji je skrivio nesreću zastrašivali su ih, fizički nasrtali, pretili im. Kada je taj čovek ipak bio osuđen na kraću zatvorsku kaznu, još u sudnici je rekao da će Demirovića ubiti. Kaže da sudija i policija na to nisu ni okom trepnuli, navode nemački mediji ovaj slučaj kao primer lošeg položaja Roma na Balkanu.