Evropska unija pred konačnim pucanjem
"Više se ne radi o krizi EU. Mi se sada krećemo u pravcu anarhije", upozorio je Žan Aselborn, bivši predsedavajući EU.
- Do 7. marta ćemo znati da li je na grčko-turskoj granici došlo do radikalnog smanjenja broja izbeglica - izjavio je Tomas de Mezijer, ministar unutrašnjih poslova u vladi kancelarke Angele Merkel.
De Mezijer je upozorio da će se u slučaju da Evropa ne pronađe konsenzus posegnuti za “alternativnim merama” koje nisu precizirane, ali ne zvuče obećavajuće.
Austrija zadala udarac EU
Dok Evropa i svet uzalud čekaju na sveobuhvatno rešenje EU za izbegličku krizu, politički odnosi unutar Evrope su na ivici pucanja. Rastući populizam u Austriji naterao je Beč da kaže - dosta! Austrija je uvela kontrole na granicama i ograničila priliv izbeglica na 500 dnevno, čime je nedvosmisleno zadala udarac EU i Merkelinoj politici “otvorenih vrata”.
Pročitajte još:
* "Dajte pare, pa da vidimo šta ćemo sa izbeglicama"
U međuvremenu, Austrija i Grčka poveli su diplomatski rat jer predstavnici Grčke nisu bili pozvani u Beč na veliki međudržavni skup zemalja Balkana i Austrije o migrantima. Nezadovoljstvo Atine kulminiralo je povlačanjem grčkog ambasadora iz Austrije na konsultacije, a juče je Johani Mikl-Lajtner, austrijskoj ministarki unutrašnjih poslova, odbijen zahtev za posetu Grčkoj.
Od dalje eskalacije krize strahuje i Dimitris Avramopulos, evropski komesar za izbeglice, koji je izrazio bojazan da će se “ceo evropski sistem urušiti” ukoliko ne bude vidljivih rezultata u saradnji EU i Turske, koja bi u zamenu za milijarde iz evropskog budžeta trebalo da zaustavi talas izbeglica.
Pada Šengen - pada i EU
Evropa je posle svega podeljena na interesne grupe od kojih se izbegličkoj politici kancelarke i prihvatanju izbegličkih kvota najoštrije protivi Višegradska četvorka - Poljska, Slovačka, Češka i Mađarska.
Ukoliko zbog migranata padne Šengen, glavni stub EU, cela zajednica dovedena je u pitanje. Belgija je poslednja u nizu država koje su suspendovale dogovor o slobodnom kretanju.
Prethodno su to uradile Nemačka, Austrija, Francuska, Švedska, Danska i Norveška, koja nije članica EU, ali jeste deo Šengen zone.
Narednih 10 dana, do 7. marta, pokazaće da li EU ima snage da prevaziđe najveću krizu u svojoj istoriji. A britanski referendum o napuštanju unije nas tek očekuje...