Prodaju oružje i pregovaraju o miru
Izveštaj Međunarodnog instituta za mir iz Stokholma kaže da je sto najvećih proizvođača oružja u svetu zabeležilo pad prodaje i zaradilo "svega" 401 milijardu dolara u prošloj godini. Isti izveštaj, međutim, pokazuje da su velike zapadne sile i Rusija, koje neprestano pregovaraju o sklapanju mira, znatno povećale svoj izvoz i zaradu od prodaje oružja.
U EU je lane opao izvoz oružja zato što su glavni kupci, Grčka i Španija, utonule u ekonomsku krizu.
Neutralni profitiraju
Najveći evropski izvoznik prošle godine bila je Švajcarska (nije članica EU), neutralna država koja je ujedno i najveći organizator mirovnih konferencija, pa tako zarađuje i od rata i od mira.
SAD prednjače
Američka industrija oružja učvrstila je prvo mesto na svetskoj listi izvoznika, ispred Rusije i Kine, a potom slede: Francuska, Nemačka, Velika Britanija, Španija, Italija...Švajcarska je od prodaje oružja zaradila 11 odsto više u prošloj nego u pretprošloj godini.
Odmah iza nje u prošlogodišnjem bilansu je Nemačka čija je "reč" najvažnija za donošenje političkih i ekonomskih odluka u EU.
Vladi u Berlinu ovih dana prosto je bilo "neprijatno" da saopšti javnosti da je njena "namenska" industrija prošle godine udvostručila dobit od izvoza oružja zaradivši osam milijardi evra.
Nemci se pravdaju
Zigmar Gabrijel, nemački ministar privrede i lider socijaldemokrata, gotovo se pravdao pred novinarima: "Nije moguće pooštriti važeći zakon o izvozu oružja jer bi za to bila potrebna saglasnost svih ministara iz bivše vlade koji su ga odobrili".
Pročitajte još:
* "Sve više zemalja ulazi u rat, moramo to zaustaviti!"
U Nemačkoj je glavni izvoznik koncern TisenKrup koji je prodao za trećinu više nego u 2014 godini, a kupci su mu Izrael, Sirija, Rusija... Na prodajnoj listi su mu "blindirana vozila za misije UN", ledolomci i spasilački brodovi, ali su Nemci prodali oružje i Saudijskoj Arabiji, 12 pancera marke Fuks kupio je Kuvajt, dok je "vojnu opremu" prodala kurdskim borcima u Iraku, a "materijal za borbu protiv terorizma" - iračkoj vladi.
Francusko oružje prodato je Saudijskoj Arabiji, koja ga kao što svi znaju - preprodaje tzv. Islamskoj državi.
Veliko tržište
Amerika prodaje svoje oružje u čak 96 država. Najveći klijenti su im Saudijska Arabija, koja uvozi 9,7 odsto američkog naoružanja, zatim Ujedinjeni Arapski Emirati sa 9,1 odsto i Turska - 6,6 odsto. Regija koja uvozi najviše američkog oružja je Bliski istok, u koji "odlazi" 41 odsto naoružanja. Rusija je takođe u tom poslu videla izlaz iz ekonomske krize i povećala prodaju naoružanja za 25 odsto, pa je u Indiji pretekla glavnog konkurenta - SAD.