Najveći neprijatelj američke vojske nisu Rusija i džihadisti, već...
Budžet američke vojske od 582 milijarde dolara, koji je usaglašen prošlog meseca, neće moći da zadovolji sve njene potrebe. Novi izazovi - od Rusije do Islamske države - teraju Pentagon da menja planove i otvaraju stare debate o tome da li saveznici SAD čine dovoljno.
Nakon objave novog američkog vojnog budžeta, postalo je jeasno da će sada Vašington trošiti četiri puta više na vojnu pripremu odbrane saveznika u Evropi. Kada Jens Stoltenberg, generalni sekretar NATO, kaže da se Alijansa suočava sa "najizazovnijim bezbednosnim okruženjem u našoj generaciji", on pre svega misli na izazov koji donosi "Rusija obnovljenog samopouzdanja", prenosi BBC.
- SAD rade ono što su oduvek radile, čupaju iz problema Evropljane nespremne da sami finansiraju svoju odbranu kako treba, ali pored toga, to je priznanje koliko je Evropa od strateške vitalnosti za SAD i da je povlačenje poslednjih američkih oklopnih brigada pre nekoliko godina bilo preteran potez s obzirom na veoma realnu pretnju koju predstavlja (ruski predsednik Vladimir) Putin - kaže general ser Ričard Širef, koji je do pre dve godine bio drugi čovek NATO.
Pročitajte još:
* Zapadnjaci "kradu" ruske uspehe u Siriji
pak, u planu budžeta stoji da je Pentagon dobio povećanje sa 789 miliona na 3,4 milijarde dolara na račun mera koji bi trebalo da povećaju spremnost američkih trupa u Evropi. To jeste velika količina novca, ali ne i kada se uporedi sa celokupnim iznosom budžeta ili novcem koji je izgubljen kada su SAD i druge NATO zemlje unovčile svoje "mirovne dividende" na kraju Hladnog rata.
Zato SAD sada planiraju da preraspodele oko 250 oklopnih vozila u istočnoj Evropi u slučaju da buknu problemi u baltičkim republikama ili Poljskoj. Ipak, broj tenkova u okviru te brojke - 50 manje više - čini svega 1% broja tenkova koje su SAD držale u Evropi tokom Hladnog rata. Tokom 2013. i 2014. broj američkih tenkova u Evropi pao je zapravo na nulu. Nova raspoređivanja, kao i program NATO vežbi, doneće nekakvo uveravanje baltičkim liderima koji se plaše da bi Rusija mogla da ih destabilizuje.
- SAD su najmoćnija nacija na Zemlji. I tačka - kazao je u poslednjem obraćanju Kongresu predsednik Barak Obama i dodao da su američke trupe "najbolja borbena sila u istoriji sveta", a da nijedna nacija ne sme da napadne SAD i njihove saveznike "zato što znaju da je to put koji ih vodi u propast". Međutim, izgleda da nije baš sve kako Obama kaže.
Na Bliskom istoku, Obamina administracija sada se nalazi u situaciji da radi na vraćanju ranije povučenih trupa u Iraku. Ona troši više (na primer dala je 1,8 milijardi dolara za kupovinu 45000 novih navođenih bombi i raketa koje treba da dođu na mesto nedavno korišćenih, pre svega u tom delu sveta) i poziva prijatelje da i oni ulože nešto.
Eš Karter, ministar odbrane SAD, prošle nedelje je pričao o "sjajnoj šansi" za američke saveznike da učine više u borbi protiv Islamske države.