"Ratni huškač Obama je krivac za eskalaciju sukoba sa Rusijom"
Profesor Prinstonskog univerziteta Stiven Koen smatra da je eskalaciju novog hladnog rata inicirao Barak Obama, a ne NATO.
Govoreći na još jednoj u nizu predizbornih debata, kandidatkinja za predsednika SAD iz Demokratske stranke Hilari Klinton izrazila je saosećanje sa šefom Pentagona. Prema njenim rečima, Ešton Karter mora da izdržava agresiju Rusije protiv evropskih partnera Sjedinjenih Država. Komentarišući izjavu Klintonove, profesor Prinstonskog univerziteta Stiven Koen rekao je da iza eskalacije novog hladnog rata u Evropi ne stoji NATO, već upravo administracija Baraka Obame.
- Moram da kažem da je izjava gospođe Klinton apsolutno pogrešna. Rusija ne preti državama sa kojima se graniči i ne huška evropske zemlje međusobno, jedne na druge. Rusiji je potrebna stabilna Evropska unija - rekao je Koen.
Ekspert je naveo da je početak novog hladnog rata između SAD i Rusije nije vezan za početak krize u Ukrajini, već za početak rata sa Gruzijom.
Novi hladni rat počeo sukobom Rusije i Gruzije
- Nalazimo se u stanju novog hladnog rata. Smatra se da se nalazimo u njemu od početka ukrajinske krize 2013. godine. Međutim, ja bih pomenuo mnogo raniji datum - to je 2008. godina, početak rata Rusije i Gruzije - smatra ekspert.
Pročitajte još:
* Ruska pretnja ili paranoja NATO-a
* Biće neki belaj: NATO povećava trupe u Istočnoj Evropi
* "Novi 'hladni rat' bi mogla da izazove agresivna politika Rusije"
Stiven Koen, profesor koji se na Prinstonu bavi proučavanjem istorije SSSR-a, smatra da je upravo zbog rata sa Gruzijom administracija Baraka Obame počela da povećava vojno prisustvo NATO-a u blizini ruskih granica, što nije bio slučaj čak ni za vreme "prvog“ hladnog rata.
- NATO, dakle Vašington i, konkretno administracija Obame, odlučili su da povećaju svoje vojno prisustvo četiri puta u blizini ruskih granica. Poslednji put Zapad je povećao ove snage kada su nacisti 1941. godine ušli u Rusiju. Za čitavih 40 godina Hladnog rata nijednom nije došlo do slične situacije. Postojala je veoma velika tampon zona koja je zauzimala teritoriju od granica Sovjetskog Saveza pa do Berlina. Tamo nije bilo ni NATO ni američkih snaga - podsetio je Koen.
Dva fronta "hladnog rata"
Profesor Koen navodi da u ovom hladnom ratu postoje dva fronta koji bi mogli da postanu "žarišta“ - jedan od njih je u Ukrajini, a drugi u Siriji, objasnio je ekspert. Bez obzira na javni imidž humaniste i borca za ljudska prava, upravo je Obama glavni "jastreb“ i inicijator eskalacije u odnosima sa Rusijom, smatra Koen.
- Mislim da predsednik Obama nije baš tako miroljubiv. Čini mi se da on kontroliše NATO i Ministarstvo odbrane SAD, koje direktno potkopava napore Kerija za rešavanje ovih kriza - naveo je ekspert.
Istoričar smatra da Barak Obama namerava da ignoriše realnost u želji da potkopa napore Rusije za stabilizaciju konflikta u Siriji i njegovog rešavanja političkim putem.