Ruska pretnja ili paranoja NATO-a
Švedska, Poljska i baltičke zemlje preko noći su počele da izvlače iz naftalina neke stare priče kojima navodno potkrepljuju tvrdnje da je Rusija glavna pretnja i neprijatelj broj 1.
"Ruski vojni ansambl - okupatori"
Ukrajina, Poljska i Litvanija već su sklopile vojni savez i osnovale zajedničku vojsku za "odbranu od Rusije2, koja ima oko 4.000 vojnika. Šveđani se, kako pokazuju dokumenti koji su procureli ovih dana, spremaju za rat sa Rusijom. Finska zbog migranata testira dronove duž ruske granice i dovodi u pitanje višedecenijsku vojnu neutralnost razmatrajući perspektive ulaska u NATO.
Baltičke zemlje - Estonija, Letonija i Litvanija, koje su i članice NATO-a, još prošle godine saopštile su da razmišljaju o zajedničkom sistemu protivvazdušne odbrane kao odgovoru na zabrinutost za bezbednost zbog "aktivnosti Rusije u tom regionu". Njih je zahvatila takva paranoja da čak i u ruskom vojnom ansamblu "Aleksandrov" vide agresora i okupatora, a njihovu turneju kao "vojnu operaciju".
Širi se front protiv Rusije
Antiruskom retorikom zemlje severoistočne Evrope otvaraju širok front i sada se nalazimo u zoni novog "hladnog rata", upozoravaju stručnjaci.
Od prvog dana kada su te zemlje stekle nezavisnost od Moskve, 1991.godine, svakim danom je pomalo dodavano na taj tas antiruske politike i ona je sada došla do jednog euforičnog stanja, što je veoma opasno za Evropu i čak šire, za međunarodne odnose….
Ranije je i ruski predsednik Vladimir Putin izjavio da Rusija ne pretenduje ni na kakve dodatne teritorije i nema nameru da ulazi u konflikt ni sa kim, ali je u slučaju pretnje njenoj bezbednosti spremna da pruži otpor.
- Spoljna politika Rusije je miroljubiva. Ako pogledate političku kartu sveta, nije teško videti šta predstavlja Rusija i biće jasno da nam nisu potrebne tuđe teritorije niti tuđa prirodna bogatstva - mi imamo svega dovoljno i nije potrebno da ratujemo i sukobljavamo se sa bilo kim - rekao je Putin.