Alepo pred oslobođenjem, džihadisti u kolapsu!
Sirijskim pobunjenicima preti kolaps posle uspešne ofanzive sirijskih režimskih snaga uz rusku pomoć iz vazduha u provinciji Alepo. To bi moglo da označi prekretnicu u petogodišnjem sirijskom ratu.
- Sirijski pobunjenici i njihovi međunarodni saveznici jedva da imaju mogućnosti da zaustave napredovanje snaga lojalnih sirijskom predsedniku Bašaru el Asadu, dok su za sada neuspeli pokušaji početka mirovnih pregovora pod okriljem UN u Ženevi - ocenjuje AFP.
- Pobunjenici kreću ka silaznoj putanji i njihov silazak je sve nagliji - ocenio je Emil Hokajem, istraživač iz Međunarodnog instituta strateških studija u Londonu.
Provincija Alepo na severu Sirije bila je glavno uporište džihadista koji su direktno imali pristup susednoj Turskoj, koja podržava opoziciju u Siriji.
Istoimeni glavni grad provincije - Alepo, bivša ekonomska prestonica Sirije, od 2012. godine je podeljen na dva dela. Istočni deo grada je pod kontrolom pobunjenika a zapadni deo u rukama režimskih snaga. Međutim, vladine snage od tada smanjuju kontrolu pobunjenika oko grada Alepa a njihovom ovonedeljnom ofanzivom stegnut je obruč oko pobunjenika u tom gradu.
- Ta ofanaziva predstavlja prekretnicu u ratu - smatra Fabris Balanš, francuski geograf specijalizovan za Siriju.
Strateška i vazdušna moć Rusije
Prema njegovim rečima, pobunjenici su želeli da Alepo i susedna provincija Idleb postanu baza za "Slobodnu Siriji". - To je sad gotovo - rekao je Balanš.
- Opsada Alepa predstavlja prvi znak spektakularnog načina strateške i vazdušne moći Rusije koja je uspela da nadoknadi sve nedostatke relativno slabe sirijske vojske - izjavio je Fajsal Itani iz centra Rafik Hariri za Bliski istok.
Iako Rusija tvrdi da gađa položaje džihadista iz Islamske države, sirijski pobunjenici i analitičari smatraju da Rusija uglavnom gađa mete koje nisu džihadističke kako bi ojačala Asadov režim.
Džihadisti i oko 350.000 civila u Alepu sada se suočavaju s pretnjom potpune režimske opsade, što je taktika koja je korišćena za oduzimanje Homsa od džihadista.
- Jednom delu pobunjenika i civila preti smrt zbog bombardovanja, kao smrt od gladi jer nemaju pristup hrani zbog opsade - dodao je Itrani.
Prema analitičarima, napredak sirijske vojske ojačao je i ohrabrio Asada koji sada može da odbije bilo kakve ustupke, čime je opoziciji teže da pregovara u Ženevi.
U sirijskom ratu započetom u martu 2011. godine poginulo je 260.000 ljudi.