Šta je ostalo od sirijske opozicije?
Rusija je u Sočiju domaćin Sirijskog nacionalnog dijaloškog kongresa, kako ga naziva. Tvrdi da će taj sastanak naglasiti "nužnost da se u što skorijem roku postigne političko rešenje sirijske krize zasnovano na Rezoluciji 2254 Saveta bezbednosti UN".
Pregovori u Sočiju pokazuju da je međunarodna zajednica, čak i oni koji tvrde da su "prijatelji Sirije", i na istoku i na zapadu, zapravo prijatelj Putina, a samim time i prijatelj Bašara al Asada, piše Al Džazira Balkans.
Pregovori o Siriji nisu nikakva novost - u proteklih gotovo sedam godina održani su pregovori u Kairu, Ženevi, Rijadu, Astani i Beču, glumačka postava nije uvek potpuno ista, ali zadržava iste karakteristike - nesposobnost tih sastanaka da rezultiraju okončanjem nasilja protiv sirijskog naroda.
Rusija želi ispuniti dva cilja ovim krugom pregovora u Sočiju: prvo, okupiti grupe za koje smatra da su najviše usklađene s ruskom vizijom za Siriju u budućnosti i, drugo, pokuša predstaviti sebe kao apsolutnog spasitelja Sirije uzimajući u obzir sve druge neuspele pokušaje da se dođe do političkog rešenja.
Dve kritike primenjuju se na opoziciju već duži period. Prvo, spolja, opozicija protiv Asada vezala se za antidemokratske i kontrarevolucionarne pomagače zbog podrške i suočena je sa međunarodnom zajednicom.
Dok godinama postoji stalni pritisak na sirijsku opoziciju da prihvati Asada kao legitimnog vladara Sirije, najnoviji krug pregovora u Rijadu i Ženevi doveo je do pojačanja takve retorike, a čak je i Stafan de Mistura, specijalni izaslanik UN za Siriju, prekorio opoziciju da treba da shvati "da nisu oni dobili rat".
Druga kritika upućena je opoziciji zbog njene fizičke i ideološke distance od sirijskog naroda. U sirijskim krugovima, ljudima koji su bili prisutni u Ženevi i Astani rugaju se više nego grupi iz Sočija i zovu ih "opozicija iz hotela s pet zvezdica". Ruke opozicije su vezane, međunarodna zajednica pristrasna je prema Asadu i Rusiji, zaključuje Al Džazira.