Nek se spremi Libija: Zapad napada džihadiste
Uspesi koalicije protiv Islamske države u Iraku i Siriji, prinudili su tu terorističku organizaciju da traži pribežište u Libiji. Zapad u Libiji neće moći da izbegne novu vojnu intervenciju, smatraju stručnjaci.
Džihadisti iz Sirije beže u Libiju
Najpre dobra vest: 10.000 vazdušnih napada pokazuju dejstvo. Koalicija protiv džihadista vratila je pod svoju kontrolu velika područja u Iraku i Siriji, a još je važnije da su pod kontrolom gradovi kao Tikrit i Ramadi u Iraku ili Kobani na sirijsko-turskoj granici. Tamo se ulažu veliki napori u popravku infrastrukture, čišćenje mina, ponovo osposobljavanje škola. A loša vest je da koalicija sve to mora da uradi i u Libiji ako želi da uništi Islamsku državu.
Strategija koalicije predvođene SAD-om sigurno nije savršena. Recimo, nema kopnenih trupa. A stanje u Siriji je toliko zamršeno da je daleko trenutak kada se može reći "operacija uspešno izvršena“.
Međutim, kombinacija vazdušnih udara i domaćih trupa na terenu koje obučavaju instruktori koalicije funkcioniše do te mere da mnogi borci Islamske države odstupaju ka Libiji. Tamo zatiču zemlju u haosu i plodno tlo za svoje delovanje. Osim toga, na raspolaganju su im finansijski izvori, naročito na osnovu trgovine ljudima. No, ako sve bude išlo kao do sada, mogli bi da preuzmu kontrolu nad velikim nalazištima nafte.
Libija je duboko podeljena zemlja
Plan koalicije je da što pre isposluje jedinstvenu vladu u Libiji kako bi se zaustavila smrtonosna fragmentacija zemlje. Libija bi zbog svoje kompleksnosti mogla da predstavlja veliki izazov. Ne postoji jedinstvena armija koju bi neko mogao da obučava, postoje brojne sukobljene grupacije koje sve više tonu u međusobno neprijateljstvo, a nema ni državne infrastrukture na koju bi koalicija mogla da se osloni.
To znači, sa novom jedinstvenom libijskom vladom ili bez nje, koalicija će uskoro morati da otvori novi front protiv Islamske države. Građanima mnogih zemalja, a naročito Nemačke to se neće dopasti. Ali, ako nas je vojno angažovanje u Iraku i Siriji ičemu naučilo, onda je to činjenica da se diplomatski napori moraju vojno podupreti. Islamsku državu ne možete da pobedite na drugi način.